Strona domowa > Artykuly > Chrup marchew na zdrowie

Chrup marchew na zdrowie

Świetnie smakuje na surowo – można ją chrupać, zrobić z niej surówkę czy wycisnąć sok. W parze z groszkiem stanowi nieśmiertelną „jarzynkę” do obiadu. Oczywiście możliwości jest o wiele więcej. Niskokaloryczną i zdrową marchew warto jeść bardzo często. Oczyszcza organizm, wzmocnia paznokcie i włosy, a także bardzo dobrze działa na wzrok.

 

Marchewkowe legendy

Marchew pochodzi prawdopodobnie z Chin. I podobno, rosnąc w Chinach, była biała niczym śnieg. Jak głosi legenda swoją pomarańczową barwę zyskała na skutek przebywania w towarzystwie kapusty, która bez skrępowania wydawała odgłosy, powszechnie uznane za niestosowne. Zażenowana zachowaniem koleżanki marchew oblała się rumieńcem i… tak jej zostało. Niestety, opowieść ta jednak w ogóle nie tłumaczy, dlaczego do tej pory istnieją gatunki marchwi nie tylko pomarańczowe, ale i żółte, i białe.

Mimo że marchew znana była w czasach starożytnych, to nie stanowiła wtedy surowca kulinarnego. Była po prostu gorzka i zupełnie niejadalna. Taką odmianę, która mogła być używana w kuchni, po wielu próbach i krzyżówkach, wyhodowano dopiero w XVI wieku.

Zdrowy korzeń

Marchew ma bardzo dużo beta-karotenu, czyli prowitaminy A. Warto pamiętać, że spośród owoców i warzyw uprawianych w Polsce jest jego najbogatszym naturalnym źródłem. Beta-karoten, który nadaje jej pomarańczową barwę, wraz z zawartą w marchwi witaminą C, są silnymi przeciwutleniaczem, a więc neutralizują działanie szkodliwych wolnych rodników – co ma znaczenie i w profilaktyce przeciwmiażdżycowej, i antynowotworowej.

Marchew zawiera też sporo witamin B1, B2, PP, K i C oraz związki mineralne: wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk, magnez, jod i potas. Wszystkie są naprawdę cenne dla naszego zdrowia, wpływając i na prace układu nerwowego, i stan naszej skóry. Z kolei prowitamina A zmienia się w wątrobie na witaminę A, która jest niezbędna dla prawidłowego działania całego narządu wzroku. Dlatego dieta z dużą ilością marchewki jest szczególnie zalecane osobom pracującym przed monitorami. Składniki odżywcze zawarte w tym warzywie regulują także pracę żołądka i dwunastnicy, utrzymują w dobrej kondycji wątrobę oraz wzmacniają paznokcie i włosy. Marchew ma też dużo błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit.

Nie można zapominać, że jest niskokaloryczna (27 kcal/100 g) i doskonale nadaje się do chrupania jako zdrowa przekąska, np. w pracy czy przed telewizorem. Na gotowaną marchewkę muszą uważać za to osoby cierpiące na cukrzycę, ponieważ ma wyższy indeks glikemiczny niż surowy korzeń.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.