• Załóż swoje konto!

Trudna lekcja życia z cukrzycą

DrukujEmail

Gorzki smak biurokracji. Niestety poznali go rodzice dzieci chorych na cukrzycę, które wciąż czekają na własne pompy insulinowe. Oczekiwanie można by skrócić, gdyby nie cała seria urzędniczych procedur, które ciągną się miesiącami. Tymczasem diabetolodzy alarmują: liczba dzieci, u których diagnozuje się cukrzycę rośnie lawinowo.


 

 

Pompa insulinowa kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wielu rodziców nie stać na taki zakup dlatego liczą na pomoc urzędników. Dzięki pompom dzieci nie są skazane na bolesne wkłucia nawet kilka razy dziennie.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zakup pomp insulinowych dla dzieci i młodzieży do osiemnastego roku życia, ale zanim pompa od dostawcy trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebna mijają zwykle długie miesiące. Przetarg na zakup pomp insulinowych może okazać się drogą przez mękę. Drogą, którą trzeba będzie pokonywać coraz częściej - alarmują specjaliści, bo zachorowalność na cukrzycę wśród dzieci w ostatnich latach zwiększyła się o czterysta procent!

Jak mówi prof. Przemysława Jarosz-Chobot: „Lekarze rejestrują około dwustu nowych zachorowań na cukrzycę u dzieci do osiemnastego roku życia. Większość z nich będzie potrzebowała pomp insulinowych i większość będzie musiała na nie czekać i taka sytuacja szybko się nie zmieni, bo zakupy bez przetargów nie wchodzą w grę”.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada kolejną dawkę zmian w przepisach, ale kiedy ta terapia przyniesie efekty - na razie nie wiadomo. (Anna Ginał, Aktualności)


Wiadomości

Regularne spożywanie posiłków zapobiega nadwadze oraz chorobom takim jak cukrzyca i miażdżyca
Regularne spożywanie posiłków zapobiega nadwadze oraz chorobom takim jak cukrzyca i miażdżyca Regularność spożywania posiłków to istotny, lecz często lekceważony element zdrowego stylu odżywiania. Posiłki powinny być jedzone o stałych porach, a przerwy między nimi nie powinny przekraczać trzech godzin. Dzięki temu zapobiega się nie tylko otyłości, lecz także wielu chorobom, np. miażdżycy i cukrzycy. Eksperci przestrzegają przed tym, by nie jeść posiłków w trakcie...
Koszty refundacji nowych leków na cukrzycę nie muszą być wysokie. Robią to wszystkie kraje UE poza Polską
Koszty refundacji nowych leków na cukrzycę nie muszą być wysokie. Robią to wszystkie kraje UE...

Coraz więcej środowisk medycznych apeluje do ministra zdrowia o refundację leków inkretynowych. W Polsce na...

Nowoczesne leki dla cukrzyków wciąż poza listą refundacyjną
Nowoczesne leki dla cukrzyków wciąż poza listą refundacyjną

Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie refunduje leków inkretynowych. Miesięczny koszt terapii...

Cukrzyca typu 2 to coraz częstszy problem u dzieci i młodzieży
Cukrzyca typu 2 to coraz częstszy problem u dzieci i młodzieży

Do niedawna cukrzyca typu 2 była uważana za przypadłość wieku dorosłego. Obecnie coraz więcej przypadków...

Polscy cukrzycy nadal bez dostępu do nowoczesnego leczenia
Polscy cukrzycy nadal bez dostępu do nowoczesnego leczenia

Większość dostępnych w Polsce leków na cukrzycę typu drugiego nie jest refundowana. Polskim pacjentom...