Ostatnie wiadomosci::
  • Załóż swoje konto!

Kobiety z cukrzycą są bardziej narażone na choroby serca

DrukujEmail

Cukrzyca typu 2, niezależnie od innych czynników ryzyka, zwiększa ryzyko chorób serca u kobiet.

 

W badaniu wzięło udział niemal 1 300 kobiet w wieku 19 - 84 lata, z których część cierpiała na cukrzycę typu 2. Uczestniczki poddano badaniu obrazowania ultrasonograficznego w celu pomiaru ilości złogów w tętnicach szyjnych, które dostarczają krew do mózgu.

Gromadzenie się złogów w tętnicach szyjnych było bardziej powszechne wśród prawie 300 kobiet z cukrzycą typu 2 niż u pań bez tej choroby. Proces ten był niezależny od wieku, historii medycznej w rodzinie, palenia papierosów, zmagania się z nadciśnieniem lub doświadczania menopauzy.

Jakkolwiek badanie wykazało wyższe ryzyko chorób serca u pacjentów z cukrzycą, nie dowiedziono związku przyczynowo-skutkowego między tymi dolegliwościami.

Aby zmniejszyć ryzyko zawału serca, zaleca monitorowanie funkcjonowania układu krwionośnego u kobiet z cukrzycą typu 2, nawet jeśli nie notuje się u tych pacjentek innych czynników ryzyka choroby serca.

Wyniki badań przedstawiono na ostatnim spotkaniu American Heart Association w Nowym Orleanie.

Senior.pl


Wiadomości

Cukrzyca a praca
Cukrzyca a praca Czy chory na cukrzycę może pracować? Nie tylko może, ale nawet powinien, aby mieć satysfakcję z tego, co robi oraz środki do życia i leczenia! Chory na cukrzycę może wykonywać niemal każdy zawód, jaki zechce, wybierając pracę, która odpowiada jego zainteresowaniom i kwalifikacjom.