Ostatnie wiadomosci::
  • Załóż swoje konto!

Jedz zdrowo i dużo się ruszaj. Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością

DrukujEmail

Zamiast restrykcyjnych diet - regularne posiłki. Zamiast słodkich gazowanych napoi - woda. Zamiast samochodu - spacer. To kilka rad specjalistów od żywienia, dzięki którym można uniknąć dodatkowych kilogramów.

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co dziesiąty mieszkaniec Ziemi cierpi na otyłość. W Polsce odsetek otyłych wśród osób pełnoletnich wynosi 16-17 proc. Podobnie jest u naszego zachodniego sąsiada - na otyłość cierpi 16 proc. Niemców. W Europie rekordzistami w tej niechlubnej kategorii są mieszkańcy Wielkiej Brytanii, gdzie co piąta osoba powyżej 18. roku życia jest otyła.

Problem otyłości i nadwagi nasila się z wiekiem. Przyczyna leży w dużej mierze w braku ruchu, a w przypadku Polski również w wyjątkowo niskim spożyciu warzyw i owoców.

Zdaniem specjalistów, przyczyną nadwagi i otyłości są często restrykcyjne diety. Anna Szczypek - psychodietetyk z Klubu Równowagi mówi, że po każdej diecie przychodzi tak zwany efekt jojo. W efekcie zamiast tracić kilogramy mamy ich coraz więcej. Powołuje się na niemieckie badania, gdzie 70 procent badanych w ten sposób wciąż skarży się na otyłość.
Elżbieta Lange - psychodietetyk - podkreśla, że otyłość i nadwaga jest u nas coraz większym problemem. Według niej, polskie badania dowodzą, że nadwagę lub otyłość ma ponad połowa Polek i aż 62 procent mężczyzn, a także co trzecie dziecko.
Lekarze powtarzają, że otyłość i nadwaga jest przyczyną chorób serca , nadciśnienia, udarów mózgu, cukrzycy.

iar/asop