Ostatnie wiadomosci::
  • Załóż swoje konto!

Dieta śródziemnomorska może chronić przed cukrzycą

DrukujEmail

Dieta śródziemnomorska jest powszechnie rekomendowana jako jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania się.

Wykazano już m. in., że chroni przed chorobami serca i oddala objawy demencji. To nie wszystko, okazuje się, że może także pomoc zapobiec cukrzycy.

Nie trzeba liczyć kalorii, należy po prostu stosować produkty charakterystyczne dla tego typu odżywiania się. To chroni ludzi o wysokim ryzyku chorób serca przed cukrzycą, wynika z badań.

Uczeni przeanalizowali dane dotyczące ponad 3 500 osób o zwiększonym ryzyku chorób i odkryli, że stosujący dietę śródziemnomorską były o 30 procent mniej narażeni na rozwój cukrzycy w ciągu następnych czterech lat w porównaniu do ludzi przestrzegających diety niskotłuszczowej.

Już wcześniejsze testy wykazały, że bogaty w warzywa, produkty pełnoziarniste, oliwę z oliwek i ryby śródziemnomorski sposób jedzenia pomaga chronić się przed cukrzycą. Teraz uczeni z Universitat Rovira i Virgili w Hiszpanii wskazują, że opisywana dieta ma także szczególne działanie ochronne u ludzi o wysokim prawdopodobieństwie chorób serca.

O cukrzycy typu 2 mówi się, gdy komórki są oporne na insulinę lub organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu, więc glukoza pozostaje we krwi i może dojść do niebezpiecznie wysokiego poziomu. Uczeni sądzą, że dieta śródziemnomorska zawiera składniki, które zmniejszają stan zapalny w organizmie i mogą mieć pewien wpływ na cukrzycę.

Wyniki badań opublikowano w Annals of Internal Medicine.

senior.pl