Ostatnie wiadomosci::
  • Załóż swoje konto!

Dzieci z cukrzycą typu I a sport

DrukujEmail

dzieci sportOstatnimi laty dużo słyszy się o cukrzycy. Warto pamiętać, że choroba ta dotyczy nie tylko dorosłych, ale także i dzieci.

W naszym społeczeństwie w związku z tą chorobą rozpowszechniane są niestety pewne stereotypy, takie jak to, że cukrzycy nie powinni uprawiać sportu. Nic bardziej mylnego.

Pomiar cukru we krwiDzieci w większości przypadków dotyczy typ I, zwany powszechnie „dziecięcym”. Współcześnie obserwuje się ogromny wzrost zachorowań na cukrzycę na całym świecie. Choroba ta została uznana przez ONZ za pierwszą niezakaźną epidemię XXI wieku. Dlatego warto zwiększyć swoją świadomość w tej kwestii. Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że mimo jej nieuleczalności, cukrzycę trzeba leczyć. Podstawą jest insulinoterapia, częste pomiary stężenia cukry we krwi, dieta oraz…sport! Rekomendowane są te, podczas których w każdym momencie będzie możliwość uzupełnienia węglowodanów w organizmie. Zalicza się do nich między innymi piłkę nożną.

Sport ten jest idealnym rodzajem aktywności fizycznej dla młodych cukrzyków, jeśli tylko będą przestrzegane pewne zasady. W dniu rozgrywek chory musi zaplanować swój jadłospis i ilość insuliny tak, aby uwzględnić wysiłek, który obniży poziom cukru – uczy to tym samym samodzielności i dyscypliny. Trening pod okiem osoby wykwalifikowanej dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Uprawiane piłki nożnej stabilizuje poziom glikemii, co zapobiega pojawieniu się powikłań cukrzycowych, takich jak uszkodzenie siatkówki oka, uszkodzenie nerek, czy też brak czucia. Wyniki badań donoszą również, że uprawianie sportu może zaskutkować spadkiem zapotrzebowania organizmu na insulinę.

Cukrzycy a sportIstnieje wiele przykładów na to, że jeśli tylko osoba chora na cukrzycę jest wystarczająco zdeterminowana, może osiągnąć wielkie sukcesy w sporcie. Poza tym, podejmowanie aktywności fizycznej pomaga uniknąć innych chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłość, nadciśnienie czy choroba wieńcowa.

Dziecko mimo choroby może, ale przede wszystkim powinno, cieszyć się normalnym życiem. Stąd apel do rodziców – mimo choroby, warto pozwolić dziecku uprawiać sport, który sprawia mu przyjemność. Pozwoli to ustabilizować poziom glikemii i zapobiec groźnym powikłaniom cukrzycowym. A przecież wiadomo, że zdrowie w życiu jest najważniejsze.
oranjepoznan.pl