Ostatnie wiadomosci::
  • Załóż swoje konto!

Cukrzyca - objawy

DrukujEmail

Wczesne wykrycie objawów cukrzycy pozwala od poczatku dobrze dostosować dietę, czy później dawki insuliny. Dieta nie musi być od razu tak drastyczna, ważne, by trzymać się tego, co ustali diabetolog.W rodzinach, w których występuje cukrzyca, bo jest to choroba dziedziczna zazwyczaj profilaktyka prowadzona jest już od najmłodszych lat. Przestrzega się przede wszystkim umiarkowanego jedzenia słodyczy, bowiem właśnie poprzez to większość ludzi postrzega cukrzycę. Prawda nie do końca kryje się jednak w jedzeniu słodyczy. Cukrzyca spowodowana jest niewydolnością trzustki.


Spośród objawów cukrzycy warto wskazać następujące:

- mocne pragnienie

- znużenie, senność

- skurcze w kończynach dolnych, głównie w mięśniach łydki (skurcze spowodowane są słabym krążeniem, niewydolnością krążenia)

- przy cukrzycy tupu 1 (czyli przy podwyższonym cukrze we krwi, bo może być także niedocukrzenie, zjawisko odwrotne i tez jest ono cukrzycą) - wzrost masy ciała, stąd cukrzykowi potrzebny jest ruch

- duże stężenie cukru we krwi prowadzi do śpiączki, wielu cukrzyków niedopilnowanych umiera właśnie we śnie, stąd ważna rola rodziny, zwłaszcza wśród osób, które są w wieku starszym i same nie są w stanie zapanować nad poziomem cukru we krwi

- nasilona cukrzyca wpływa na ogólne osłabienie całego organizmu, stanowczo pogarsza wzrok, choć objaw ten jest o wiele częściej zauważalny u mężczyzn niż u kobiet

~*~

Na świecie coraz więcej osób zapada na cukrzycę typu 2, gdzie cukier gwałtowanie nie wzrasta i gwałtownie nie spada, utrzymuje się jednak na nieco podwyższonym poziomie, nie wymaga to leczenie, brania insuliny czy nawet tabletek, zaniedbania w diecie, która nie musi być znowu jakaś drastyczna mogą jednak doprowadzić do wejścia w stadium insuliny typu 1.

Pamiętaj przede wszystkim, że SENNOŚĆ i WZMOŻONE PRAGNIENIE to dwa podstawowe wyznaczniki, po których można stwierdzić, że osoba może być dotknięta cukrzycą.

Przeczytaj naszą poradę!

Jeśli nie jesteś pewny czy objawy danej osoby wskazują na występowanie cukrzycy, to najpierw powinieneś zaobserwować jak dana osoba reaguje, jak reaguje jej organizm na pożywienie. Podwyższenie glukozy (cukru) we krwi powodują węglowodany, czyli cukry. Krótko mówiąc, jeśli zachodzi podejrzenie cukrzycy jej objawy, jak właśnie senność, pojawiają się po zjedzeniu słodyczy, ciastek, pieczywa, ziemniaków, picia słodzonych i konserwowanych napojów kolorowych.

~*~

Najgorzej jeśli cukrzyca dopada osobę w wieku starczym, oznacza to, że albo jej objawy nie były wcześniej wykryte, ale po prostu się nie ujawniały. Bywa i tak. Cukrzycę powoduje przede wszystkim brak aktywności fizycznej w starszym wieku, przewlekłe zapalenie trzustki czy po prostu powstająca z wiekiem utrata mięśni, wiotkość organizmu, który zaczyna nie być już podatny na wytwarzana samoczynnie w organizmie insulinę. Człowiek pozyskuje mniej energii ze swego organizmu i nie przetwarza jej. Jest to insulinoodporność, dokładnie nie wytwarzanie insuliny przez trzustkę.

~* ~

Wśród przyczyn cukrzycy tej niedziedzicznej wymieniane są także kłopoty i nadmierne stresy dnia codziennego oraz nieleczona otyłość czy ponadprzeciętne przyjmowanie leków moczopędnych, fenytoina.