Ostatnie wiadomosci::
  • Załóż swoje konto!

Cukrzyca ciążowa

DrukujEmail

Nigdy nie miałaś problemów z cukrem, a tu nagle taka diagnoza... Cukrzyca ciężarnej! Na szczęście możesz wiele zrobić, by dzidziuś urodził się zdrowy.
Trzy lata temu Aneta, będąc w ciąży, przeraziła się, kiedy lekarz stwierdził u niej cukrzycę. Choć natychmiast trafiła do diabetologa, ciągle się bała, że nie poradzi sobie z mierzeniem poziomu cukru we krwi czy utrzymaniem diety


 

I do tego ten lęk o dziecko: czy urodzi się zdrowe? Po kilku miesiącach na świat przychodzi Staś. Zdrów jak ryba! Uff! Dzisiaj Aneta spodziewa się drugiego bobaska. I znowu ma cukrzycę. Ale teraz tę wiadomość przyjęła ze spokojem. Bo wie, że może wiele zrobić, by nie zaszkodzić maluszkowi. No i że sobie poradzi.

Czym cukrzyca ciężarnych różni się od zwykłej?
Cukrzyca ciężarnych dotyczy wyłącznie przyszłych mam (choroba dotyka kilka procent kobiet w ciąży) i – co najważniejsze – zanika po porodzie.

Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?
Gdy nagle więcej pijesz niż dotychczas, częściej biegasz do tolaty (a mocz jest obfity), jesteś bardziej zmęczona. Sygnałem alarmującym będzie obecność cukru w moczu (badanie robi się co miesiąc).

Na podstawie jakich badań stwierdza się, że przyszła mama ma cukrzycę ciężarnych?
Na podstawie badań krwi. Zaraz po potwierdzeniu ciąży ginekolog zaleci ci m.in. oznaczenie poziomu glukozy na czczo. Jeśli wynik jest za wysoki, trzeba zrobić tzw. test obciążenia glukozą (sprawdza się poziom cukru we krwi w godzinę po podaniu roztworu glukozy). Dodatni wynik potwierdza cukrzycę. Przez całą ciążę będziesz wtedy pod opieką ginekologa, ale też diabetologa. U wszystkich kobiet między 24. a 28. tygodniem ciąży robi się też test obciążenia glukozą. W 32. tygodniu lekarz może zalecić jego powtórzenie.

Jakie leki będę musiała przyjmować?
Często nie jest to konieczne. Najważniejsza jest dieta. Powinnaś jeść często (6–8 posiłków w ciągu dnia), za to niewielkie porcje. Polecany jest nabiał, ryby, mięso, warzywa. Ogranicz cukier oraz węglowodany proste, czyli takie, jakie znajdują się w białej mące, jasnym pieczywie. Odpowiadają one za gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi. Lepiej jeść razowe pieczywo, kaszę gryczaną, jaglaną. Z owoców wybieraj mniej słodkie (czyli raczej porzeczki i jabłka niż arbuzy, gruszki i winogrona). Zamiast słodkich napojów oraz soków pij wodę. Koniecznie kilka razy dziennie powinnaś również mierzyć sobie poziom cukru we krwi. Dokładną dietę zaleci ci opiekujący się tobą diabetolog.

Co robić, jeśli mimo diety poziom cukru jest wysoki?
W cukrzycy ciążowej nie stosuje się doustnych leków przeciwcukrzycowych. Jeśli dieta nie pomaga, lekarz może zalecić ci podawanie insuliny.

A co się stanie, jeśli nie będę się leczyć?
Leczenie jest konieczne! Na skutek nieleczonej (lub źle leczonej) cukrzycy ciężarnych często rodzą się dzieci bardzo duże, co oznacza trudności przy porodzie i konieczność cięcia cesarskiego. Problemem jest jednak to, że dziecko może mieć później problemy np. z oddychaniem.

Czy cukrzyca może powrócić przy następnej ciąży?
Jest duże prawdopodobieństwo, że w następnej ciąży cukrzyca się pojawi. Niestety, u blisko połowy kobiet – u których, gdy były w ciąży, stwierdzono tę chorobę – po 10–20 latach rozwija się normalna cukrzyca, zwykle typu 2. Dlatego po porodzie warto zmienić styl życia: więcej się ruszać, zdrowiej jeść. I nie dopuszczać do nadwagi – bo to ona jest głównym sprawcą cukrzycy!

Konsultacja: prof. dr hab. Krzysztof Strojek, Śląska Akademia Medyczna, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii.

mtj_dopisek.gif