Ostatnie wiadomosci::
  • Załóż swoje konto!

Cukrzyca - powikłania

Nieleczona lub źle kontrolowana cukrzyca może prowadzić do występowania poważnych powikłań, takich jak:

 

 

 

* Choroba wieńcowa - cukrzyca znacząco zwieksza ryzyko zawału serca, zwłaszcza u ludzi:
o z wysokim ciśnieniem tętniczym
o z dużym poziomem cholesterolu
o z nadwagą
o palących

* Choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego - cukrzyca zwiększa ryzyko uszkodzeń mózgu.


* Neuropatia cukrzycowa - cukrzyca zwiększa ryzyko uszkodzenia układu nerwowego. Badania wskazują, że około 50% cukrzykow cierpi na nią w różnym stopniu. Największym ryzykiem wystąpienia tego powikłania jest często utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi. Neuropatia dzieli się na:
o polineuropatię - następuje uszkodzenie nerwów w kończynach. Objawia się zaburzeniami lub utratą czucia w kończynach.
o neuropatię autonomiczną - uszkodzeniu ulega autonomiczny układ nerwowy zawiadujący nieświadomymi procesami zachodzącymi w organizmie. Objawy są bardzo różne w zależności od lokalizacji uszkodzeń. Do najczęstszych należą:
+ zaburzenia pracy serca
+ nieprawidłowości ciśnienia tętniczego
+ zaburzenia pracy przewodu pokarmowego
+ zaburzenia w oddawaniu moczu
Neuropatia moze być także przyczyną impotencji u mężczyzn chorych na cukrzycę.

* Retinopatia cukrzycowa - cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia chorób oczu: uszkodzeń siatkówki oraz zaćmy, czyli zmian w soczewce prowadzących do jej zmętnienia. W skrajnej postaci powikłania mogą prowadzić do utraty wzroku. Badania wykazały, że po 15 latach trwania cukrzycy retinopatia występuje u 10% chorych.


* Nefropatia cukrzycowa - cukrzyca zwiększa ryzyko uszkodzenia funkcji nerek. Leczenie polega na dializowaniu lub przeszczepie nerki.


* Zespół stopy cukrzycowej - cukrzyca zwiększa ryzyko powstania zmian chorobowych w naczyniach krwionośnych i układzie nerowym. Może to prowadzić do owrzodzeń i zakarzeń a w konsekwencji do amputacji palca, stopy lub całej nogi. Cukrzyca jest najczęstszym, obok wypadków, powodem amputacji kończyn dolnych.


Wiadomości

Cukrzyca a praca
Cukrzyca a praca Czy chory na cukrzycę może pracować? Nie tylko może, ale nawet powinien, aby mieć satysfakcję z tego, co robi oraz środki do życia i leczenia! Chory na cukrzycę może wykonywać niemal każdy zawód, jaki zechce, wybierając pracę, która odpowiada jego zainteresowaniom i kwalifikacjom.