Strona domowa > Artykuly > Cukrzyca – alternatywna metoda leczenia

Cukrzyca – alternatywna metoda leczenia

Poleć artykuł

Brytyjscy naukowcy ogłosili w październiku 2005 roku, że zastrzyki insuliny nie będą konieczne do leczenia nowego typu cukrzycy.W ubiegłym roku odkryli oni, że oprócz dwóch typów cukrzycy (typu 1 i typu 2) istnieje jeszcze jeden- choroba pojawiająca się u noworodków. O zachorowaniu na ten rodzaj cukrzycy decyduje odziedziczony zmutowany gen o nazwie Kir6.2.

W noworodkowej cukrzycy uszkodzeniu ulegają białka w komórkach wydzielających insulinę (mutacja odpowiedzialnego za to genu ujawnia się już w pierwszych tygodniach życia).

Jest to inaczej niż w klasycznej cukrzycy młodzieńczej (typ 1), w której komórki te ulegają całkowitemu zniszczeniu- przestają istnieć.Test pozwala wykryć, kto jest nosicielem tego genu. Wykonują go za darmo krakowscy lekarze z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych CM UJ u dzieci i dorosłych chorych na cukrzycę od urodzenia.

Wiadomo już dziś, że ten typ cukrzycy można leczyć inaczej. Zamiast insuliny podaje się leki z grupy tzw. sulfonylomoczników. Ta substancja jest znana w medycynie od 50 lat, lecz dopiero niedawno odkryto jej zaskakujące efekty w leczeniu nowego typu cukrzycy.

Po jej podaniu trzustka sama zaczyna produkować insulinę. Zaletą jest również niższy koszt leczenia tabletkami od przyjmowania insuliny.

źródło http://www.biomedical.pl

Zostaw odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Cukrzyca - kompendium wiedzy o cukrzycy

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading