Cukrzyca, to w rzeczywistości przewlekłe, najróżnorodniejsze zaburzenia metaboliczne węglowodanów, a wtórnie – tłuszczów i białek. W chorobie nieleczonej jej objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi, często również w moczu.
W Polsce choruje na nią 2 miliony ludzi. Sporo. Prawda jednak jest taka, że statystyki nie uwzględniają wszystkich, bowiem bardzo wiele osób nie wie, że choruje na cukrzycę – bo ta lubi ukrywać się za maską!
- Czy ten brak świadomości może być dla chorego groźny?
-
Nawet bardzo. Cukrzyca jest bowiem jednym z podstawowych czynników mających wpływ na rozwój miażdżycy, nadciśnienia i zaburzeń gospodarki tłuszczowej – to słowa endokrynologa, prof. dr. hab. Zbigniewa Szybińskiego.
Początek choroby nie jest łatwy do uchwycenia. Chorzy nie odczuwają specjalnych dolegliwości. Czasem – i tylko na chwilę – pojawia się u nich:
• osłabienie • senność • zwiększone pragnienie, którego przyczyny nie potrafią sobie wytłumaczyć • zwiększone oddawanie moczu • zwiększony apetyt i spożywanie dużych porcji jedzenia (bez przybywania na wadze!).
Obok tych podstawowych objawów może jeszcze wystąpić: zapalenie pochwy, świąd skóry, zmiany na skórze, jej suchość i wiotkość, gorsze gojenie się ran, pogorszenie widzenia, charakterystyczna przyzębica, u mężczyzn osłabiona potencja…
Jednakże dopiero dokładny wywiad lekarski, badanie krwi, moczu, ogląd dna oka są niezbędne w postawieniu prawidłowej diagnozy.