Jak wybrać prawidłową igłę do pena? To najczęstsze pytanie padające z ust diabetyków. Odpowiednia długość i rodzaj igły mają bezpośredni wpływ na skuteczność terapii insulinowej oraz komfort pacjenta. Sprawdźmy zatem jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, decydując się na konkretne igły do pena.
Długości igły do pena
Długość igły do pena wpływa na to, jak głęboko insulina zostanie podana. Igła nie powinna być ani zbyt długa, by uniknąć podania insuliny do mięśnia, ani zbyt krótka, by zapewnić odpowiednie wchłanianie leku. Zalecane długości igieł do pena wynoszą obecnie 4 mm, 5 mm oraz 6 mm.
Igły do pena 4 mm, 5 mm i 6 mm
- Igły do pena 4 mm: są idealne dla osób bardzo szczupłych, dzieci oraz pacjentów o normalnej masie ciała. W większości przypadków można je stosować bez konieczności unoszenia fałdu skórnego, podając insulinę pod kątem 90 stopni.
- Igły do pena 5 mm: stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W zależności od masy ciała i grubości tkanki podskórnej, mogą wymagać unoszenia fałdu skórnego.
- Igły do pena 6 mm: rekomendowane głównie dla dorosłych. W przypadku osób o większej masie ciała stosuje się je często bez unoszenia fałdu skórnego.
Czynniki decydujące o wyborze
Wiek i masa ciała to istotne czynniki wpływające na wybór długości igły. Jak wspomnieliśmy powyżej — u dzieci i osób szczupłych zaleca się krótsze igły, natomiast u osób dorosłych z większą masą ciała — igły dłuższe. Technika iniekcji jest równie ważna przy wyborze igły. Podawanie insuliny pod kątem 90 stopni jest możliwe przy użyciu krótszych igieł, natomiast w przypadku dłuższych igieł może być wymagany kąt 45 stopni lub unoszenie fałdu skórnego.
Refundacja — czy igły do penów są na receptę?
Igły do penów insulinowych są dostępne na receptę, jak i bez niej. Jednak w przypadku zakupu na receptę, pacjenci mogą korzystać z refundacji. Warto zatem zasięgnąć porady lekarza prowadzącego w kwestii przepisania odpowiednich igieł.
Od początku 2022 roku, w ramach polityki zdrowotnej, igły do penów insulinowych zostały włączone do listy produktów refundowanych. W praktyce oznacza to, że pacjenci leczeni insuliną mogą nabywać igły do penów na preferencyjnych warunkach finansowych. W celu skorzystania z refundacji, niezbędna jest recepta wystawiona przez lekarza specjalistę. Pacjent ma prawo do uzyskania czterech opakowań igieł rocznie, gdzie każde opakowanie zawiera 100 sztuk. Pozwala to na uzyskanie łącznej liczby 400 igieł w ciągu roku.
Dzięki refundacji, pacjenci mają zapewniony stały dostęp do nowych, sterylnych igieł, co zmniejsza ryzyko infekcji oraz komplikacji związanych z wielokrotnym używaniem tej samej igły. Regularna wymiana igieł zapewnienia precyzję dawkowania insuliny, co przekłada się na lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi i ogólną stabilność stanu zdrowia pacjenta. Poszukując igieł tych dostępnych na receptę, jak i bez niej, warto zapoznać się z ofertą sklepu www.diabetyk24.pl, gdzie znaleźć można igły do penów w przeróżnych cenach — od kilkunastu, do kilkudziesięciu złotych.
Kompatybilność i jakość igieł
Przed zakupem należy upewnić się, że wybrane igły są kompatybilne z modelem pena, którego używa pacjent. Różne peny mogą wymagać różnych typów igieł, a korzystanie z igieł renomowanych producentów zapewnia większą pewność co do ich jakości i bezpieczeństwa. Sprawdź, gdzie możesz kupić igły do penów i do insuliny, które posiadają odpowiednie certyfikaty i zostały wykonane zgodnie z wysokimi standardami.
Materiał zewnętrzny