Strona domowa > Aktualności > Leczenie i profilaktyka boreliozy

Leczenie i profilaktyka boreliozy

Poleć artykuł

Czym jest borelioza i jak się rozprzestrzenia?

Borelioza to infekcja bakteryjna przenoszona na ludzi przez ukąszenie zakażonego kleszcza czarnonogiego. Objawy są zróżnicowane i mogą obejmować gorączkę, ból głowy, zmęczenie i okrągłą wysypkę skórną.

Najlepszym sposobem zapobiegania boreliozie jest unikanie kleszczy. Noszenie długich rękawów i spodni na obszarach zalesionych lub trawiastych pomoże utrzymać kleszcze z dala od skóry. Kleszcze są najbardziej aktywne w miesiącach wiosennych i letnich, dlatego należy o tym pamiętać szczególnie w tych porach roku.

Jak leczymy boreliozę?

Borelioza to choroba wywoływana przez bakterię krętków o nazwie Borrelia burgdorferi. Bakteria powoduje zbijanie czerwonych krwinek i tworzenie odpowiedzi immunologicznej w organizmie. Ta odpowiedź immunologiczna może powodować objawy zapalenia stawów, kołatanie serca, paraliż twarzy i przewlekły ból.

Istnieją trzy etapy boreliozy, są to:

Wczesny etap zlokalizowany

Wczesny etap rozpowszechnienia

Etap późnego rozpowszechniania

Leczenie boreliozy oparte jest na antybiotykach. Antybiotyki należy przyjmować przez co najmniej 14 dni, zaczynając we wczesnej zlokalizowanej fazie lub w początkowej fazie rozpowszechniania. W przypadku późnego rozprzestrzeniania należy zastosować minimum 14-dniowe leczenie. Jeśli pacjent nie reaguje na antybiotyki lub nie jest w stanie ich tolerować, należy rozważyć inne opcje terapeutyczne.

Jak możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby ?

Najłatwiejszym sposobem zapobiegania boreliozie jest uniknięcie ukąszenia przez kleszcza. Wiedza o tym, jak rozpoznać i usunąć kleszcze z organizmu, może również pomóc w skutecznej profilaktyce. Jeśli tego lata będziesz chciał spacerować na zewnątrz wśród lasów czy pośród okolicznych drzew, podejmij następujące środki zapobiegawcze:

  • Na obszarach, gdzie jest wiele drzew i wysokich krzewów noś długie rękawy, załóż długie spodnie i wsuń bluzkę lub koszulę za pasek. To sprawi, że będziesz odpowiednio zakryty, a kleszcz nie będzie miał styczności ze skórą
  • Noś odzież w jasnym kolorze. Na ciemnych ubraniach możesz nie zauważyć kleszcza.
  • Najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie specjalnych preparatów, które odstraszają i zabijają kleszcze. Zazwyczaj są w sprayu, w postaci aerozolu. Preparat nakłada się na skórę.

Jakie są alternatywne opcje leczenia boreliozy?

Objawy boreliozy są zróżnicowane i mogą obejmować gorączkę, ból głowy, zmęczenie i charakterystyczną wysypkę skórną zwaną rumieniem wędrującym. Nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się na inne części ciała i powodować dodatkowe objawy.

Istnieją dwa rodzaje leczenia boreliozy: antybiotyki i preparaty ziołowe. Najczęstszym antybiotykiem przepisywanym na ten stan jest doksycyklina. Są jednak osoby, które mają na to reakcje alergiczne lub nie mogą go przyjmować, ponieważ mają pewne schorzenia, które uniemożliwiają im tego rodzaju leczenie. Dla tych osób możliwe jest leczenie naturalne za pomocą leków ziołowych. Leczenie ziołami najlepiej skonsultować ze specjalistą. Osoba, która ma doświadczenie w leczeniu boreliozy najlepiej dobierze leczenie dostosowane do Twojego organizmu.

Materiał zewnętrzny

Zostaw odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Cukrzyca - kompendium wiedzy o cukrzycy

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading