Strona domowa > Porady > Cukrzyca ciążowa – jak sobie z nią radzić?

Cukrzyca ciążowa – jak sobie z nią radzić?

Poleć artykuł

Cukrzyca ciążowa, choć dawniej mało się o niej mówiło, istniała "od zawsze". Nie istniały jedynie testy, pozwalające ją rozpoznać.

 

W Polsce, dopiero w 1994 roku wprowadzono badania, zlecane przez ginekologa między 24. a 26. tygodniem ciąży. Szacuje się, że obecnie około 5 proc. kobiet w ciąży cierpi na cukrzycę. Z roku na rok chorych ciężarnych jednak przybywa.

Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzycą ciążową określa się wszystkie zaburzenia w gospodarce węglowodanami, które wykryte zostały dopiero w trakcie ciąży. Czy jest to jednak cukrzyca ciążowa, czy zwykła cukrzyca, tylko po prostu wcześniej niewykryta, kobieta może dowiedzieć się dopiero po około sześciu tygodniach od porodu.

Czynniki ryzyka
• Złe odżywianie
Dieta bogata we fruktozę, obecną w słodyczach, wyrobach cukierniczych, a także sokach czy nawet owocach, jest główną przyczyną powstawania cukrzycy. Do tego dochodzi wysoko przetworzone pożywienie w postaci fast foodów, bogatych w niezdrowe tłuszcze oraz nieregularne jedzenie i brak ruchu.

• Wiek
Panie często nie zdają sobie sprawy, iż czynnikiem sprzyjającym cukrzycy ciążowej jest wiek, w którym rodzą dzieci. Narządy ludzkie z czasem również się zużywają i nie są już tak wydolne, dlatego cukrzyca jest dość częsta w przypadku mam, które rodzą po 35. roku życia.

• Choroba dziedziczna i inne zaburzenia
Kobiety, mające w swojej rodzinie cukrzyków, a także te, które cierpią na zaburzenia żywienia: bulimię, anoreksję czy kobiety, które latami stosowały restrykcyjne diety, także obarczone są znacznie większym ryzykiem zapadnięcia na cukrzycę ciążową. Panie znajdujące się w grupie podwyższonego zagrożenia, powinny przed zajściem w ciążę przeprowadzić wszystkie badania, by w razie choroby, od samego początku znaleźć się nie tylko pod opieką ginekologa, ale również diabetologa.

Mam cukrzycę i co teraz?
Jeśli jesteś w grupie ryzyka lub doprowadziłaś do choroby, stosując niewłaściwą dietę, musisz zacząć się leczyć i kontrolować. Zanim jednak lekarz zleci podawanie insuliny, czeka cię dieta.

Cukrzyca ciążowa – jak sobie z nią radzić?

Dzieci.pl 2013-02-19 10:55 0 opinii
AAA

Czasami zmiana żywienia wystarcza, by zniwelować objawy cukrzycy.
• Wyeliminuj wszystkie słodycze, wyroby cukiernicze, miód, soki owocowe, a nawet niektóre owoce, np. winogrona, kiwi czy owoce suszone.
• Ogranicz spożycie pozostałych owoców. Zawierają one bowiem fruktozę, czyli cukier prosty, który odpowiedzialny jest za powstawanie cukrzycy.
• Zrezygnuj z ulepszaczy potraw, dosalania, smażenia mięsa w panierkach.
• Jedz kilka niewielkich posiłków, co 2 – 3 godziny. Zabezpieczysz się w ten sposób przed gwałtownymi spadkami poziomu cukru we krwi, które pojawiają się, gdy przerwy w dostarczaniu jedzenia są zbyt długie.
• Dzień zacznij od pożywnego śniadania, w którym znajdą się nieprzetworzone płatki owsiane, jogurt naturalny bez cukru, kefir czy jajka.
• Podstawą diety powinny stać się węglowodany złożone: razowe pieczywo na zakwasie (niedosładzane karmelem), razowy ryż, makaron, kasze, a także chude mięso: drób, chuda cielęcina, ryby.
• Do każdego posiłku dodawaj dużą porcję świeżych warzyw.
• Używaj indeksu glikemicznego (IG), jako wskaźnika, co wolno ci jeść, a czego nie. Im niższy indeks glikemiczny potrawy, tym wolniej podnosi poziom cukru we krwi i jednocześnie jest bardziej korzystny dla twojego zdrowia.
• Zwróć uwagę na obróbkę żywności. Im dłużej gotujesz, np. ryż, makaron czy nawet warzywa, tym bardziej podnosisz ich indeks glikemiczny. Gotuj na parze, grilluj, piecz w folii.
• Pamiętaj, że produkty dla cukrzyków w przypadku cukrzycy ciążowej nie są dozwolone, ponieważ nie ma badań, potwierdzających ich wpływ na płód.
• Zacznij się ruszać. Sport jest najlepszym sposobem na obniżenie poziomu cukru we krwi.

Dieta nie jest gwarantem pokonania cukrzycy ciążowej. Czasem konieczne okazuje się podawanie insuliny. Jeśli, mając cukrzycę ciążową, jesteś pod stałą i dobrą opieką ginekologa oraz diabetologa, masz szansę, że twoja choroba nie wpłynie na płód. Jednak lepiej „chuchać na zimne” i już zawczasu przeanalizować swoje nawyki żywieniowe. Nieleczona cukrzyca ciążowa ma bowiem bardzo groźne konsekwencje.
Najgroźniejszym powikłaniem jest ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. W przypadku makrosomii (czyli nadmiernego rozwoju płodu w stosunku do wieku płodowego) zwiększa się ryzyko urazu okołoporodowego. Ponadto może dojść do rozwoju zespołu niewydolności oddechowej noworodka – płuca dziecka nie są przygotowane do podjęcia wzmożonej pracy. Może też nastąpić wzrost stężenia bilirubiny, który zwiększa ryzyko uszkodzenia systemu nerwowego, możliwość pojawienia się zaburzeń rytmu serca, nadmiernie podwyższone ciśnienie tętnicze, przerost komór serca, nadmierne "zagęszczenie" krwi… Cukrzyca zwiększa także ryzyko powikłanego porodu i komplikacji położniczych.

Anita Demianowicz/kas/dzieci.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.