Strona domowa > Artykuly > Cukrzyca – po pierwsze wnikliwe badania

Cukrzyca – po pierwsze wnikliwe badania

Poleć artykuł

Cukrzycę trzeba leczyc jak najszybciej. O tym jak ją rozpoznać i co należy zrobić na początku gdy mamy zaledwie podejrzenia tej choroby dowiemy się za chwilę.

Po czym pani doktor poznaje, że pacjent może mieć cukrzycę typu 2?

Ta choroba ma sporo objawów, choć nie u wszystkich chorych wszystkie te objawy się pojawiają Zacznijmy od tych, które występuja najczęściej, i o które zawsze na początku pytam. Myślę tu o wzmożonym pragnieniu i częstym oddawaniu moczu. Świadczy to o intensywnej ponad miare pracy nerek, aby oczyścic organizm z nadmiaru glukozy. Pytam też o nawracające infekcje skóry i grzybicę stóp. Źle gojące się rany mówią nam także o złym stanie małych naczyń krwionośnych, które dostarczają niezbędnego tlenu. Omawiam z pacjentem ewentualne problemy ze wzrokiem, albo czuciem w stopach.

Jakie badania pozwalają potwierdzić lub wykluczyć chorobe?

Po pierwsze trzeba zbadać poziom cukru na czczo, trzy razy. Jeśli waha sie on między 125 – 130 to uznaję, że mam do czynienia z osobą chorą na cukrzycę. Dobrze jest także zrobić badania HBA1 na poziom hemoglobiny glikowanej, która mówi o „historii choroby” – poznję wtedy poziom glukozy u pacjenta w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Niestety, w ramach podstawowej opieki zdrowotnej to badanie nie jest refundowane przez NFZ, jest natomiast refundowane w przychodniach specjalistycznych. W przypadkach wątpliwych wskazane jest też wykonanie tzw. krzywej cukrowej.

Czyli badanie krwi powie nam najwięcej o chorobie?

Tak, bo np. poziom kreatyniny i mocznika we krwi pozwala sprawdzić też niewydolność nerek Lipidogram (poziom tłuszczów we krwi, czyli popularne badanie na „cholesterol”) świadczy o gospodarce tłuszczowej organizmu. O sprawności funkcji wątroby mówią nam tzw. próby wątrobowe.

Sprawdzamy też serce i naczynia krwionośne…

Cukrzyca bardzo często wiąże się z komplikacjami angiologicznymi i kardiologicznymi. każdy diabetyk powinien poznać wartości swojego cisnienia krwi.

Czy konieczne jest też częste badanie moczu?

Kiedy kontrolujemy mocz, wtedy szybciej dowiadujemy się o ewentualnym cukromoczu, szybciej zaalarmuje nas pojawiające się w nim białko, które może byc objawem uszkodzenia nerek. Jeśli w moczu są bakterie i dowody na infekcję to trzeba te stany leczyć szybko i do końca. nerki diabetyka są już wystarczjąco zapracowane, żeby im dodawać problemów.

Czy trzeba przeprowadzać jeszcze inne badania?

Pacjent otrzymuje skierowanie do okulisty, aby zbadał dno oka. W przypadku polineuropatii zalecam wizytę u neurologa. Nizwykle pomocny jest kontakt z dietetykiem. Wszystko po to aby rozpocząć leczenie.

To znaczy, że zaleca pani leki?

Nie od razu. Jeśli glikemia nie jest za wysoka wtedy zaczynam od zaleceń dietetycznych, polecam więcej ruchu i wspomaganie regulowania poziomu glukozy preparatami ziołowymi. Gdy one nie pomogą – to wtedy wprowadzam leki. Cukrzycę można uregulować, gdy pacjent jest zdyscyplinowany i wspólpracuje z lekarzem, dąży do normoglikemii, czyli wartości cukru, jak u zdrowego człowieka.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i im człowiek starszy, tym jego organizm gorzej będzie sobie z nią radził.

Jeśli jednak poziom cukru nie normalizuje się?

Jeżeli cukrzyca jest „chwiejna” lub od razu „wysoka” (np. 300 na czczo), wtedy kieruje pacjenta do poradni diabetologicznej. Diabetolog jest specjalistą, który wie o cukrzycy wszystko…

z lek. Krystyną Witas rozmawiała Bogda Balicka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.