Strona domowa > Artykuly > Dobroczynny wpływ weekendowej drzemki na cukrzycę

Dobroczynny wpływ weekendowej drzemki na cukrzycę

Poleć artykuł
Naukowcy australijscy ogłosili dobrą wiadomość dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długi sen od poniedziałku do piątku, natomiast folgują sobie w weekendy.

Okazuje się, że dłuższa drzemka w wolne dni skutecznie zmniejsza ryzyko rozwinięcia cukrzycy typu 2, na którą w Polsce choruje już ok. 2,6 mln ludzi. Wyniki badania, ogłoszone podczas konferencji towarzystwa endokrynologicznego – The Endocrine Society, są nadzieją przede wszystkim dla osób zapracowanych, prowadzących nieregularny tryb życia.

Zbawienne skutki weekendowego odsypiania
Cukrzyca typu 2, odmiana najczęściej dotykająca osoby w wieku średnim, wynika z osłabionej reakcji organizmu ludzkiego na produkowaną przez trzustkę insulinę. Hormon ten jest konieczny do przetworzenia glukozy na energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania komórek ciała. W miarę rozwoju choroby trzustka całkowicie zaprzestaje wytwarzania insuliny. W rezultacie zbyt mała ilość cukru trafia do tkanek, a zbyt duża transportowana jest wraz z krwią, co prowadzi do hiperglikemii. Przy długotrwałym utrzymaniu podobnego stanu następuje uszkodzenie działania wielu kluczowych narządów, takich jak serce, oczy czy mózg. Cukrzyca typu 2 doprowadzić może do udaru, ataku serca, ślepoty, chorób nerek czy upośledzenia układu nerwowego i krążenia. Ostatni z problemów może skutkować nawet koniecznością amputacji kończyn. Dla porównania, cukrzyca typu 1 diagnozowana jest najczęściej u dzieci, a w jej wyniku trzustka w ogóle nie produkuje insuliny. O pozostałych różnicach między cukrzycą typu 1 a cukrzycą typu 2 przeczytasz na abcZdrowie.pl.

W badaniu nad związkiem długości snu z ryzykiem cukrzycy uczestniczyło 19 mężczyzn o średniej wieku 29 lat. W dni pracujące spali oni mniej niż 6 godzin, natomiast odsypiali w weekendy, kiedy to w łóżku spędzali co najmniej 2 godziny dłużej. Zarówno w weekendy, jak i podczas pracowitego i stresującego tygodnia pobierano od badanych próbki krwi. Naukowcy z Sydney odkryli, że insulina, która przestaje prawidłowo wykonywać swoją funkcję u osób chorych, po leniwym weekendzie radziła sobie z glukozą znacznie lepiej niż w trakcie tygodnia. Jak tłumaczy dr Peter Liu, pomimo że każdy z nas wie, jak ogromną rolę odgrywa w naszym życiu odpowiednia ilość snu, często wymogi pracy i zabiegany styl życia nie pozwalają nam się wyspać. Jak jednak widać, wydłużenie czasu snu w dni wolne od obowiązków zawodowych może usprawnić wykorzystywanie insuliny przez organizm ludzki, co znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Problemy ze snem a ryzyko cukrzycy typu 2
Już wcześniej eksperci podejrzewali, że nie tylko długość, ale i jakość snu może wpływać na podatność organizmu ludzkiego na cukrzycę. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Chicago zauważyli, że zakłócanie snu w ciągu nocy zwiększa oporność komórek ciała na insulinę. W wyniku badania na osobach chorych stwierdzili, iż poprawa jakości snu może mieć na nich tak samo zbawienny wpływ, jak podawanie leków przeciw cukrzycy. Testom poddano 40 diabetyków, u których przez 6 nocy kontrolowano przebieg snu. Naukowcy rejestrowali wszelkie przejawy trudności z zaśnięciem, bezsenności, chrapania czy bezdechów sennych. W tym samym czasie od badanych pobierano próbki krwi celem kontroli poziomu glukozy i insuliny. Jak się okazało, osoby, u których występowały problemy ze snem miały rano o 23% wyższy poziom cukru we krwi i o 48% wyższe stężenie insuliny. Badanie stężenia cukru we krwi wykonać można u najbliższego diabetologa.

Podobnego zdania są amerykańscy naukowcy ze szpitala Brigham and Women’s Hospital w Bostonie. Dowiedli oni, że zaburzenie naturalnych rytmów snu może mieć znaczący wpływ na wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Zespół badawczy z dr. Charlesem Czeiserem na czele, przez niemal dekadę zbierał materiał pozwalający stwierdzić, iż praca na zmiany jest jedną z możliwych przyczyn cukrzycy, otyłości oraz chorób serca. Podczas eksperymentów przeprowadzonych na 21 ochotnikach badacze starali się zaburzyć wewnętrzny zegar biologiczny człowieka. W tym celu zalecili, aby badani chodzili spać i budzili się o różnych porach dnia i nocy. Po kilku dniach zauważono, że po posiłkach poziom cukru we krwi był znacznie wyższy niż normalnie i utrzymywał się na takim poziomie przez wiele godzin. Wpływ na taką sytuację miała trzustka, która zmniejszyła produkcję insuliny. Jak więc widać, zarówno długość, jak i jakość snu pomoże nam ustrzec się przed konsekwencjami zdrowotnymi cukrzycy typu 2.

Patrycja Karpińska
autorka abcZdrowie.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.