Strona domowa > Aktualności > Aktualności > Edukator pomoże dzieciom z cukrzycą

Edukator pomoże dzieciom z cukrzycą

Poleć artykuł

Podczas inauguracji XII Konferencji Cukrzycy Typu I minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała wprowadzenie do szpitali edukatorów – specjalistów, którzy pomagaliby dzieciom chorym na cukrzycę i ich rodzicom. Konferencję, która odbyła się 9 kwietnia w Gdańsku, zorganizowała Sekcja Pediatryczna Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

 

Edukator będzie zatrudniony na oddziale diabetologicznym. Będzie pośrednikiem pomiędzy lekarzem a chorym dzieckiem i jego bliskimi. Zdaniem szefowej resortu zdrowia, wprowadzenie tego rodzaju specjalistów do szpitali jest konieczne. Obecny system kształcenia lekarzy i średniego personelu medycznego nie przygotowuje ich do pomocy chorym na cukrzycę.

– Aby służyć pomocą dziecku, szczególnie temu posiadającemu pompę insulinową, trzeba rodzicom tłumaczyć, jak są groźne i jak wiele kosztują powikłania cukrzycy niekontrolowanej czy źle leczonej, i właśnie tym rodzicom trzeba powiedzieć jak ważna jest współpraca z białym personelem – powiedziała Ewy Kopacz.

Minister zdrowia zapowiedziała uruchomienie specjalnego programu edukacyjnego, który umożliwi zdobycie uprawnień edukatora i wpisanie takich umiejętności do katalogu zawodów medycznych. Zawód edukatora będzie mogła zdobyć każda osoba z wykształceniem medycznym. Pierwszym ośrodkiem kształcącym edukatorów będzie Gdański Uniwersytet Medyczny. Według planów ministerstwa, drugi tego typu ośrodek powstanie na południu kraju. Edukatorzy mają być zatrudniani od przyszłego roku. Zanim jednak będzie to możliwe, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej ustawy.

Ewa Kopacz przypomniała, że w całej Polsce 1600 chorych dzieci ma pompy insulinowe, których zakup został sfinansowany przez NFZ w ramach programu „Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej”.

Według prof. dr. hab. Krzysztofa Strojka, Konsultanta Krajowego Diabetologii, w Polsce jest ok. 2,6 mln chorych na cukrzycę, w tym ok. 450-500 tys. leczonych insuliną. Liczba zachorowań na cukrzycę typu I – zwaną młodzieńczą – wśród dzieci i młodzieży stale wzrasta.

Prof. Władysław Grzeszczak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego nazwał cukrzycę plagą XXI wieku. Ocenia się bowiem, że na świecie na cukrzycę wszystkich typów choruje ok. 300 mln ludzi. W opinii Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IFD), jeśli dotychczasowe tempo wzrostu zachorowań się utrzyma, to w 2030 r. na cukrzycę będzie cierpieć 435 mln osób.

Autor: Oprac.: Magdalena Gajda, Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.