Strona domowa > Artykuly > Pierworodni bardziej zagrożeni cukrzycą i nadciśnieniem?

Pierworodni bardziej zagrożeni cukrzycą i nadciśnieniem?

Poleć artykuł

Kolejność narodzin może mieć wpływ na zdrowie dzieci – wynika z najnowszych badań, które publikuje pismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism" (JCEM). Pierworodni są bardziej niż młodsze rodzeństwo zagrożeni cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym.

 

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Auckland w Nowej Zelandii, którzy przebadali 85 dzieci w wieku 4-11 lat, w tym 32 dzieci pierworodnych. Żadne z nich nie było wcześniakiem i ważyło prawidłowo po przyjściu na świat.

Jak wyliczyli naukowcy, pierworodne dzieci miały średnio o 21 proc. mniejszą wrażliwość tkanek na insulinę, co oznacza, że ich organizm mniej wydajnie wchłania glukozę z pokarmów. Jest to wskaźnik ryzyka cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Ponadto, ich skurczowe ciśnienie krwi (wyższe wartości ciśnienia) było w ciągu dnia o 5 mm Hg wyższe, a rozkurczowe – o 4 mm Hg wyższe niż u dzieci posiadających starsze rodzeństwo. Kolejność narodzin nie miała natomiast wpływu na poziom lipidów we krwi.

Jak spekulują badacze, te różnice między starszym i młodszym rodzeństwem mogą być spowodowane fizjologicznymi zmianami w macicy, do których dochodzi w trakcie pierwszej ciąży i które wpływają na odżywienie i metabolizm płodu. Na razie jednak ich przyczyny nie są jasne.

www.naukawpolsce.pap.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.