Strona domowa > Artykuly > Pompowa mapa Polski

Pompowa mapa Polski

Poleć artykuł

Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą po raz kolejny przeanalizowało refundację pomp insulinowych w ramach akcji "POMPOWA MAPA POLSKI".

Towarzystwo przeanalizowało dane o tym ile pomp insulinowych zakupiono ze środków NFZ w 2013 roku dla osób z cukrzycą do 18. roku życia oraz dla osób od 18 do 26 lat.

W opracowaniu uwzględniono podział na województwa. W zestawieniu ujęto razem wszystkie świadczenia, zarówno te w ramach których zakupiono i podłączono pompy insulinowe dzieciom do 6 roku życia jak i te podłączone dzieciom od 6. do 18. roku życia oraz osobom dorosłym do 26. r.ż.

W porównaniu do ubiegłego roku zakupiono zdecydowanie mniej pomp dla osób do 18. roku życia – 1606, w 2012 roku – 1816. Daje to spadek o 12 procent. Jednak w odniesieniu do lat ubiegłych zrealizowano to świadczenie na podobnym poziomie – w roku 2011 – 1583 pomp, w 2010 – 1616 a w 2009 – 1553.

Nie zmienił się rozkład terytorialny świadczeń. Niezmiennie w stosunku do ubiegłych lat najwięcej świadczeń w 2013 roku zrealizowano w województwie mazowieckim – 298 i śląskim – 216. Na trzeciej pozycji znalazło się woj. wielkopolskie – 143. Najmniej od samego początku realizacji świadczenia przybywa pomp w województwie opolskim – 27 w 2013.

Mimo utrzymania wysokiej ilości świadczeń w województwie mazowieckim w stosunku do ubiegłego roku zrealizowano tam zdecydowanie mniej świadczeń – spadek o 20 proc. Podobnie w wielkopolskim – spadek o prawie 30 proc. Niepokoić może również 50-procentowy spadek ilości zakupionych pomp w woj. podkarpackim i 40-procentowy w województwie łódzkim.

– Z danych przekazanych Towarzystwu przez NFZ wynika, że są miejsca, gdzie zrealizowano kontrakt w całości, w kilku nawet przekroczono zakontraktowaną kwotę, ale także w kilku miejscach znacząco nie wykorzystano zapewnionych środków. Na uwagę zwraca, że w woj. lubuskim pomimo niskiej kwoty zakontraktowanych świadczeń rozliczono je za kwotą trzykrotnie wyższą. Niepokoić może to, iż w woj. mazowieckim wykonano niecałe 50 % zakontraktowanej kwoty – mówi Mariusz Masiarek przewodniczący Towarzystwa.

Jak dodaje, biorąc pod uwagę całą kwotę zakontraktowaną oraz liczbę rozliczonych świadczeń we wszystkich województwach wykonano tylko niecałe 77 procent zakontraktowanych środków.

Jeśli chodzi o pompy dla osób od 18. do 26. roku życia, w ciągu 2013 roku zakupiono ich 566, w 2012 roku – 596. Koszt realizacji świadczenia wyniósł prawie 3,9 mln zł, w 2012 niewiele ponad 4 mln zł.

Podobnie jak w przypadku pomp do 18. roku życia widać zróżnicowanie w rozkładzie realizacji świadczenia na poszczególne województwa, choć zmieniły się miejsca gdzie pomp przybywa najwięcej. W jednym województwie – świętokrzyskim nie zrealizowano żadnego świadczenia, z uwagi na brak placówki, która podjęłaby się wypełnienia kontraktu.

Zdecydowanie najwięcej pomp insulinowych w roku 2013 przybyło w województwie śląskim – 91, podlaskim – 67 i mazowieckim – 65.

Najmniej świadczeń zrealizowano w województwach: opolskim – 10 oraz lubuskim – 12.

– Na uwagę zwraca, że w woj. dolnośląskim rozliczono o ponad 20 proc. więcej świadczeń niż wynikało to z kontraktu. Bardzo niepokojące jest fakt, że w woj. lubuskim rozliczono tyko niecałe 40 proc. zakontraktowanej kwoty a w woj. podkarpackim niewiele ponad 50 proc. Biorąc pod uwagę całą kwotę zakontraktowaną oraz liczbę rozliczonych świadczeń we wszystkich województwach wykonano niewiele ponad 80 proc. zakontraktowanych środków – tłumaczy przewodniczący.

Więcej: www.mojacukrzyca.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.