Strona domowa > Artykuly > Słodka choroba, gorzkie konsekwencje

Słodka choroba, gorzkie konsekwencje

Poleć artykuł

Cukrzyca ciężarnych to rodzaj nietolerancji glukozy, która pojawia się w warunkach szczególnego obciążenia organizmu, np. w skutek silnego stresu czy dużego wysiłku fizycznego.

 

Glukoza czerpana z pożywienia jest dla nas niczym paliwo dla samochodu- dostarcza energii niezbędnej dla życia. Bysmy ją mogli wykorzystać , konieczny jest hormon produkowany przez trzustkę zwany insuliną. Umożliwia ona przechodzenie glukozy z krwi do wnętrza wszystkich komórek.

Gdy w organizmie przyszłej mamy dochodzi do spadku produkcji insuliny, ilość glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, ale komórki ciała nie są w stanie zrobić z nich użytku. Organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczów i białek. produktem spalania tych substancji są ketony, które powodują zaburzenia w funkcjonowaniu wielu narządów.

reklama



Na szczęście cukrzycę ciążową łatwo wykryć. na początku ciązy sprawdza się poziom glukozy w surowicy krwi na czczo (od 60 do 105 mg/dl oznacza wynik prawidłowy). Potem co miesiąc wykonuje się badania ogólne moczu. Nie powinno w nim być cukru, choć w ciąży czasem zdarza się fizjologiczny cukromocz.Gdyby tak się zdarzyło, zamiast się martwić na zapas, trzeba iść do lekarza i sprawdzić poziom glukozy w surowicy krwi na czczo i po wypiciu roztworu 50 g glukozy. To ostatnie badanie robi się wszystkim mamom między 24 a 28 tygodniem ciąży. Poniżej 140 mg/dl oznacza wynik prawidłowy, od 140 mg/dl do 200 mg/dl – nietolerancję glukozy;badanie powtarza się wtedy po wypiciu 75 g glukozy. Powyżej 200 mg/dl wskazuje na cukrzycę.

Jesli wyniki badań są nieprawidłowe lekarz kieruje pacjentkę do poradni diabetologicznej. Tam dowie się, jaką powinna stosować dietę. Będzie mogła też wypożyczyć glukometr, przez jakiś czas musi bowiem sprawdzać sobie poziom glukozy we krwi. Jeżeli wyniki są prawidłowe, a z maluszkiem jest wszystko w porządku (USG i KTG), czeka ją jedynie dieta do końca ciąży i regularne konsultacje u diabetologa.

Jesli mimo diety, poziom glukozy się nie unormuje, przyszła mama będzie być może musiała przyjmować insulinę w formie zastrzyków podskórnych.

Jesli pomimo leczenia poziom glukozy we krwi wciąż jest zbyt wysoki, lekarz może w ostatnich tygodniach skierować pacjentkę do szpitala.Nalezy się liczyć z tym, że maleństwo może być bardzo duże i przed porodem ważyć nawet ponad 5 kg. Gdyby tak było lekarz prawdopodobnie postanowi wywołać poród nieco przed terminem albo zakończyć ciążę cesarskim cięciem. Tak jest bezpieczniej dla mamy i dziecka.

Jednak wiele maluchów, których mamy chorowały w ciąży na cukrzycę, ma zupełnie przeciętną wagę i rodzi się drogami natury.

Cukrzyca ciężarnych zwykle ustępuje po porodzie. Lekarze zalecają jednak mierzenie poziomu glukozy jeszcze przez kilka miesięcy.

Niestety, objawy cukrzycy mogą wystapić w kolejnej ciąży. Istnieje też ryzyko pojawienia się w póżniejszym wieku tzw. cukrzycy dorosłych.Zeby na nią nie zachorować , dobrze jest pilnować prawidłowej wagi ciała. To najlepsza profilaktyka!

Tekst opublikowany przez Internautkę: emilias29

http://www.w-spodnicy.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.