Strona domowa > Artykuly > Będą restauracje dla cukrzyków

Będą restauracje dla cukrzyków

Poleć artykuł

We Wrocławiu pomogą zjeść obiad bez strachu. Nowe menu dla cukrzyków opracuje dietetyk.


Wrocławianie i turyści chorzy na cukrzycę będą wreszcie mogli bez obaw zjeść posiłek w barze lub restauracji. Z inicjatywy magistratu i samych chorych, potrawy dla cukrzyków będzie wkrótce serwować bar przy ul. Dobrzyńskiej 21/23. Nad pomysłem zastanawia się też restauracja Paśnik z ul. Wita Stwosza.
– W tym tygodniu spotykamy się, by omówić szczegóły. Mam nadzieję, że się zgodzą – mówi Anna Boduszek z wrocławskiego magistratu.

Pomysł narodził się w listopadzie ubiegłego roku na spotkaniu stowarzyszenia chorych na cukrzycę z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem.
– Goście skarżyli się, że żaden z wrocławskich barów nie oferuje dla nich posiłków – wspomina dr Danuta Wrona, koordynator miejskiego programu profilaktyki cukrzycy. I dodaje, że prezydent obiecał pomoc.
Na specjalnym menu skorzystaliby też turyści chorujący na cukrzycę.
– Często są rozczarowani, że w takim mieście jak nasze nie ma takiego lokalu – podkreśla Boduszek.

Szacuje się, że na cukrzycę choruje co piąty wrocławianin.
– A połowa z nich nawet o tym nie wie – podkreśla dietetyczka Agnieszka Wardzała, która prowadzi porady m.in. właśnie dla diabetyków.
Magistrat liczy, że dwa lokale serwujące posiłki dla cukrzyków to dopiero początek. Z restauracjami i barami, które będą chciały wprowadzić nowe menu, współpracować będzie dietetyk opłacany przez miasto.

– Byłby to chyba pierwszy tego typu przypadek w kraju i chwała właścicielom lokali, którzy się na to zgodzą – cieszy się Maciej Sokołowski, dyrektor przychodni przy ul. Dobrzyńskiej, gdzie działa największa w regionie poradnia dla diabetyków, rocznie udzielająca 11 tys. porad.

Na razie diabetycy we Wrocławiu mogą bezpiecznie jeść wyroby cukiernicze z koktajlbaru Witaminka. Lokal, jako pierwszy w mieście, wprowadził ciasta i ciastka dla cukrzyków. Przez jakiś czas robiono też dla cukrzyków lody. Ale woleli zwykłe.

Zdrowe menu

Bitka wołowa w sosie grzybowym (porcja 100 g plus sos grzybowy 100 g),
kasza gryczana 90 g, surówka z ogórka kiszonego i cebuli 150 g, surówka z marchwi 150 g.
Wartość energetyczna
350 kcal, 3 WW, 2 WBT.

Sałatka z brokułów i sera feta 200 g. Wartość energetyczna 40 kcal, 0,5 WW, 1 WBT.

Przy ustalaniu diety dla cukrzyka ważne są tzw. wymienniki węglowodanowe – WW i białkowo-tłuszczowy – WBT. Jeden WW to ok. 40 kcal. WBT to porcja produktu białkowego lub tłuszczu, która stanowi 100 kcal. Dawka insuliny na 1 WW i 1 WBT ustalana jest indywidualnie dla każdego chorego.

źródło http://www.polskatimes.pl

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.