Strona domowa > Artykuly > Cukrzyca – Zapraszamy do lektury czatu z prof. Krzysztofem Strojkiem

Cukrzyca – Zapraszamy do lektury czatu z prof. Krzysztofem Strojkiem

Poleć artykuł

Prof. Krzysztof Strojek jest specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych, hipertensjologii oraz diabetologii, krajowym konsultantem ds. diabetologii, pracownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu

Moderator: Witamy na czacie prof. Krzysztofa Strojka.
Prof._Krzysztof_Strojek: Witam wszystkich internautów.
~bill: Jak można samemu rozpoznać cukrzycę?
Prof._Krzysztof_Strojek: Zwracając uwagę na objawy takie jak: pragnienie, suchość ust, zwiększone oddawanie moczu. Wówczas należy wykonać badanie cukru we krwi. Nawet jeżeli nie ma objawów należy badać cukier, co dokłkadnie opisano w sobotnim artykule gazety Polska Dziennik Zachodni.
~aga26wawa: Witam. Zaszłam w ciążę z cukrzykiem I stopnia i chciałabym wiedzieć jak to sie odbije na dziecku. Słyszałam, że to co drugie pokolenie będzie miało cukrzycę… i że moja córka już jej mieć nie będzie, ale jej dzieci już tak. Czy to prawda?
Prof._Krzysztof_Strojek: Istnieje skłonność dziedziczna do cukrzycy tzn. rodzice przekazują tą sklonność dziecku. Dziecko chorego na cukrzycę nigdy nie rodzi sie chore. Statystyki mówią, że ryzyko wystąpienia cukrzycy jeżeli oboje rodzice są zdrowi wynosi 0,1 %. Jeżeli choruje matka, ryzyko u dziecka wynosi 3%, a jeżeli choruje ojciec wynosi 8%. To znaczy, że jezeli ojciec będzie miał 100 dzieci, 8 z nich ma ryzyko..
Prof._Krzysztof_Strojek: cukrzycy 🙂
~23_lala: co zbija cukier?
Prof._Krzysztof_Strojek: Wysiłek fizyczny, odpowiednie leki stosowane w cukrzycy a także alkohol, ale uwaga: nie można alkoholem "zbijac" cukru. Natomiast chorzy musza pamiętać o ryzyku niedocukrzenia, jezeli piją lampkę wina, szklankę piwa lub inny alkohol.
~woytek: Czy dieta ma duży związek z pojawieniem sie cukrzycy?
Prof._Krzysztof_Strojek: W typie I cukrzycy młodzieńczej nie. Natomiast w typie II nadmierne objadanie się powoduje otyłość, a ta sprzyja cukrzycy. Tak więc nie dieta, czyli jakość ale ilosc pokarmu może wpłynąć na wystąpienie cukrzycy.
~jolka34: Co Pan sądzi o tabletkach obniżających cukier (np. Dia…..)?
Prof._Krzysztof_Strojek: Każdy lek obniżąjacy cukier musi być dobrany w sposób własciwy do stanu choroby pacjenta. Nie ma lekow lepszych lub gorszych, sa tylko skuteczne i mniej skuteczne. A to zależy od reakcji organizmu na dane lekarstwo.
~bill: Czy zachorowanie na cukrzycę jest jakoś uzależnione od grupy krwi?
Prof._Krzysztof_Strojek: Nie. Nie ma takiego związku.
~23_lala: Witam. Gdzie można zdobyć opaski na rękę – informujące o tym, że dana osoba ma cukrzcę?
Prof._Krzysztof_Strojek: W każdej poradni diabetologicznej, a myślę, że również są rozdawane w aptekach.
~jolka34: mam cukrzycę t.2. jak wygląda sprawa z nagłym spadkiem cukru? wtedy zalecane jest zjedzenie czegoś słodkiego – ale jak jest żeby nie przedobrzyć? żeby cukier nagle znów nie podskoczył
Prof._Krzysztof_Strojek: Jeżeli występuje niedocukrzenie natychmiast trzeba zjeść coś slodkiego, żeby nie dpouśćić do utraty przytomności. Zawsze po niedocukrzeniu cukier "skacze" do góry nie tylko z powodu spożycia słodyczy, ale także z powodu naturalnej obrony organizmu przed niedocukrzeniem. Wysoki cukier po spadku najlepiej przeczekać, ewentualnie podać niewielką dawkę insuliny, zastanowić sie dlaczego…cukier spadl (wysiłek, za dużo insuliny, za maly posiłek itp.) tak, aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji.
~woytek: Czy otyłość jest równoznaczna ze zwiększeniem szansy zachorowania na cukrzycę? Jeśli tak to dlaczego?
Prof._Krzysztof_Strojek: Co trzeci a nawet co drugi otyły czlowiek ma cukrzycę. Otyłosc powoduje że organizm nie reaguje na insulinę, hormon obniżajacy poziom cukru. Jeżeli organizm nie może wyprodukować większej ilości insuliny, żeby przełamać ten brak reakcji rozwija się cukrzyca.
~23_lala: czy narkolepsja może być powiązana z cukrzycą?
Prof._Krzysztof_Strojek: Raczej nie. Chyba, że narkolepsja oznacza zwiekszoną senność, co zdarza sie przy wysokim poziomie cukru. Natomiast narkolepsja, czyli nagle zasypianie nie ma związku z cukrzycą.
~shark: czy insulina jest konieczna? co pan może polecić poza tabletkami? jakieś herbatki ziołowe ….?
Prof._Krzysztof_Strojek: Każdy sposób leczenia insuliną, czy tabletki – musi byc dobrany indywidualnie do chorego. Leki ziołowe mogą wspomagać leczenie cukrzycy ale nie mogą go zastąpić.
~loser40: czy w wieku 42 lat jest szansa na naturalne ustąpienie cukrzycy typu II – kiedyś mi mówiono, że wystarczy schudnąć i prowadzić bardziej aktywny tryb życia??
Prof._Krzysztof_Strojek: Zdecydowanie tak, a w najgorszym wypadku zmiana trybu życia i odchudzenie się powoduje znacznie łagodniejszy przebieg choroby.

~aida: jakie powikłania grożą mojemu dziecku jeśli wykryto u mnie cukrzycę ciężarnych?
Prof._Krzysztof_Strojek: Jeżeli jest prawidłowo leczona żadne. Jezeli cukier jest niewyrównany może to spowodować, że dziecko będzie nienaturalnie duże, a jak wiadomo duże dziecko trudniej się "rodzi". Takie dziecko mimo, że duże może mieć problemy z oddychaniem po porodzie…
*_Torunianka*: jaka jest prawidlowa norma cukru u dwulatka? naczczo i po posilku.
Prof._Krzysztof_Strojek: W każdym wieku norma jest jednakowa. Naczczo ponizej 100 mg%, a po posilku 140 mg%. Ale dzieci chorym na cukrzycę typu I, który zaczyna się bardzo wysokimi cukrami. Łatwo zauważyć, że dziecko gwałtownie chudnie, bardzo dużo pije i dużo siusia. Jezeli nie ma takich objawów proponuję nie stresować dwulatka kłuciem paluszka.
~shark: od lat 90′ co jakiś czas pojawiają się art. o nowej rewolucyjnej metodzie "jednego zastrzyku" na cale życie dla cukrzyków. czy to tylko mżonki czy rzeczywiście są realne szanse na taki lek?
Prof._Krzysztof_Strojek: Od 50 lat istnieją preparaty insulin podawane raz dziennie, mamy też tabletki pobierane raz na dobę. Wszystko zależy od typu cukrzycy. Są tacy chorzy, którym wystarczy jeden zastrzyk lub jedna tabletka, ale również często musimy stosować leki kilka razy dziennie. Ostatnio dużo pisze się o nowej insulinie, ale jej dzialanie jest podobne do starszych preparatow i daje lepsze efekty tylko w… przypadku niektorych chorych.

~kula: jezeli zwykłe badanie pokazuje ze cukier jest okej to czy bardziej szczegołowe moze pokazac co innego?
Prof._Krzysztof_Strojek: Jeżeli cukier jest poniżej 100 to na pewno wszystko jest OK.
~SilnaDlaSilnego: W jakim stopniu leki doustne przeciwcukrzycowe niszczą inne układy, jak sie przed tym skutecznie bronić?
Prof._Krzysztof_Strojek: Każdy lek ma objawy uboczne opisane w ulotce. Należy zdać się na lekarza, który na podstawie oceny calego organizmu, a nie tylko cukru dobierze odpowiednie, najbezpieczniejsze leczenie.
~Krzysztof: Podobno wchodzi na rynek nowa insulina choruję na cukrzycę od 6 roku życia mam 36 lat i jestem na 4 wstrzyknięciach dziennie czy będę mógł przejść na tą nową insulinę przy której podobno wystarczy jedno wstrzyknięcie na dobę.
Prof._Krzysztof_Strojek: Ta nowa insulina tzw. analog długo-dzialajacy może zastąpić tylko wstrzyknięcie dotychczas podawanej przed snem insuliny o przedłużonym działaniu. Wstrzyknięcia przed posiłkami muszą pozostać bez zmian.
mangodzery: jaka jest dolna i górna bezpieczna granica ilości cukru we krwi?
Prof._Krzysztof_Strojek: Dla chorych na cukrzycę cukier powinien mieścić się w przedziale 90-160 mg%, ale te przedziały dobiera się dla każdego chorego indywidualnie.
~woytek: Jak powinna wyglądać dieta cukrzyka?
Prof._Krzysztof_Strojek: Jeść tyle, aby nie tyć, unikać słodyczy bo one bardzo szybko podnoszą poziom cukru, unikać tluszczów zwierzęcych, jeść dużo warzyw. Tak można to ująć w największym skrócie. Czat nie pozwala na więcej.
~SilnaDlaSilnego: Panie prof. czy dobrą metodą leczenia jest łączenie leków przeciw cukrzycowych z insuliną?
Prof._Krzysztof_Strojek: W niektórych postaciach cukrzycy jest to wręcz polecane, w innych nie daje dodatkowych korzysci. Tak więc znów pojawia sie sprawa doboru leczenia do konkretnego pacjenta.
~niiem: kiedy świat dowiedział się o cukrzycy? jak sobie z nią radzono przed "erą insuliny"?
Prof._Krzysztof_Strojek: Pierwsze doniesienia o cukrzycy pojawiły sie przed narodzinami Chrystusa, czyli ponad 2000 lat temu. Do 1922 roku chorzy z typem 1 umierali po kilku miesiącach od wystapienia objawów, a chorzy z typem 2 najdalej po kilku latach. Przykładem jest polski król Michal Korybut Wiśniowiecki.
~jo34: a co jeżeli ktoś przedawkuje insulinę?
Prof._Krzysztof_Strojek: Wpada w niedocukrzenie i może stracić przytomność, ale wiedząc o tym, że przedwakował może się przed tym ustrzec zjadając dodatkowy posiłek i mierząc sobie cukier.
~lucy: mam 55 lat wykryto u mnie cukrzycę 126 mg na czczo nie jestem otyła , skąd ta choroba, czy potrzebne badanie trzustki, obecnie zażywam ąmaeyl 1 raz dziennie
Prof._Krzysztof_Strojek: Czsami cukrzyca typu 2 występuje niestety również bez otyłości. Jeżeli jest podwyższony cukier należy go obniżać lekami i badanie trzustki jest niepotrzebne.
jh:-: czy alkohol może być jakoś niebezpieczniejszy (niewskazany) dla curzykow np. wino?
Prof._Krzysztof_Strojek: Chorzy na cukrzycę moga pić alkohol na takich samych zasadach jak ludzie zdrowi, czyli nie za duzo. Czsami bez lampki wina czy innego alkoholu trudno żyć w naszych burzliwych czasach. Ale chory na cukrzycę musi pamiętać o ryzyku niedocukrzenia o czym pisałem wczesniej.
~SilnaDlaSilnego: Jak cukrzyca wpływa na wadę wzroku ?
Prof._Krzysztof_Strojek: Podwyższony cukier powoduje "spuchniecie" soczewki oka i to może nasilać wadę wzroku, ale ustępuje po obniżeniu. Należy jednak pamiętać, że w cukrzycy czsami dochodzi do niezauważalnego na początku uszkodzenia siatkowki oka, dlatego pacjenci muszą mieć regularnie badane dno oka.
~Pat: jak przy cukrzycy ciążowej najefektowniej zrzucić cukier? nigdy nie mialam problemow z cukrem, podobnie reszta mojej rodziny … do tera , czyli do 3 miesiąca ciąży.
Prof._Krzysztof_Strojek: W ciąży cukier obniża się albo odpowiednim odżywianiem, a jeżeli to nie pomaga należy podawać zastrzyki z insuliną. Jest to całkowicie bezpieczne dla dziecka, natomiast wysoki cukier moze powodować problemy o których pisałem poprzednio.
~babeczka: czy cukrzyca utrudnia gojenie sie ran?
Prof._Krzysztof_Strojek: Zaawansowana tak, zwłaszcza stóp, dlatego pacjenci muszą uważać na wszelkie zranienia nóg. Wysoki cukier utrudnia także gojenie się ran po operacji.
~barbarella_35: Czy akarboza(Gluco) może być dołączana do metforminy, sulfonymocznika i insuliny ????
Prof._Krzysztof_Strojek: Tak, ponieważ działa w inny sposób, niż wymienione przez Panią leki.
Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.
Prof._Krzysztof_Strojek: Dziękuje za pytania, na które starałem się odpowiedzieć w sposób prosty i zrozumiały. Proszę pamiętać, że wszystkie Państwa "cukrowe problemy" muszą być rozstrzygnięte indywidualnie w rozmowie z lekarzem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.