Strona domowa > Materiał zewnętrzny > Diagnostyka krwi – wszystko na temat badania

Diagnostyka krwi – wszystko na temat badania

Poleć artykuł

Wykonywanie badań krwi jest obowiązkowym elementem profilaktyki zdrowotnej każdego człowieka. Warto więc dbać o to, by robić je regularnie. Jednak wraz z chęcią zapisania się na takie badania pojawia się też wiele pytań. Odpowiedzmy sobie więc na te, które powtarzają się najczęściej. 

Regularna diagnostyka krwi to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie każdy z nas może zrobić dla swojego zdrowia. Wykonywanie takich badań pozwala bowiem na uzyskaniu informacji o stanie organizmu oraz prawidłowości procesów w nim zachodzących. Co najważniejsze, mogą one pomóc w szybkim wykryciu wielu chorób, niedoborów oraz innych nieprawidłowości mogących mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. A to wszystko dzięki temu, że pozwala to na szybkie wdrożenie odpowiednich działań i ewentualnego leczenia. Jak zapisać się na badanie w laboratorium? Jak prawidłowo odczytać wyniki?

Badanie krwi — kiedy zrobić?

Diagnostyka krwi to badanie, które warto wykonywać profilaktycznie, ponieważ jego wyniki pozwalają rozwiać większość wątpliwości związanych ze stanem zdrowia. Specjaliści zalecają, aby robić je przynajmniej raz w roku. Przy takiej regularności możliwe jest bowiem podjęcie właściwych działań w przypadku, gdy z naszym zdrowiem działoby się coś niepokojącego.

Badanie krwi warto wykonać także wtedy, gdy występują u nas niecodzienne objawy. Jeśli nagle nieustannie jesteśmy zmęczeniu, zaczęły wypadać nam włosy, czy też zauważyliśmy, że nasza cera wygląda inaczej niż zwykle, koniecznie powinniśmy zrobić przynajmniej podstawowe badania. Innymi symptomami, które powinny skłonić nas do diagnostyki krwi, są:

  • nagły spadek lub wzrost masy ciała
  • bóle niewiadomego pochodzenia
  • nawracające infekcje
  • złe samopoczucie.

Oczywiście podstawowe badania kontrolne należy wykonywać również w przypadku przebiegu chorób przewlekłych, a także w ciąży. Pozwala to bowiem na monitorowanie stanu zdrowia.

Diagnostyka krwi — jakie badania warto wykonać?

Podstawowym badaniem krwi jest morfologia. W jej skład wchodzą parametry, takie jak hemoglobina, MCV, czy też białe i czerwone krwinki. Jednak prócz samej morfologii przy profilaktyce warto rozszerzyć diagnostykę o dodatkowe parametry, takie jak:

  • badanie poziomu glukozy
  • profil lipidowy
  • próby wątrobowe
  • badanie poziomu TSH.

Wielu lekarzy zachęca do skorzystania z pakietów badań. To rzeczywiście świetne rozwiązanie, ponieważ skomponowane są one dokładnie według potrzeb konkretnych grup. Zalecenia dotyczące rozszerzeń badań różnią się bowiem zależnie od wieku, czy też płci.

Diagnostyka krwi — gdzie wykonać badania?

Dostęp do badań krwi ma każdy z nas. Mając skierowanie od lekarza, można wykonać je bezpłatnie. Jeśli chcemy natomiast zbadać konkretne parametry, których nie obejmuje refundacja, możemy też bez problemu wykupić wybrany pakiet. Zapisywanie się na takie badanie jest bardzo proste. Możemy zrobić to osobiście, telefonicznie, a nawet online, na przykład na stronie https://diag.pl/pacjent/badania-krwi/. Przy umawianiu wizyty należy wybrać lokalizację. Pobliskie laboratoria możemy z łatwością wyszukać w internecie. Najlepsze jest jednak to, że obecnie istnieje także możliwość pobrania krwi w domu. To doskonałe rozwiązanie dla osób starszych, czy też przewlekle chorych.

A co z wynikami badań krwi? Możemy otrzymać je nawet tego samego dnia. Wszystko zależy od badanych parametrów. Z gotowym wydrukiem należy udać się na konsultację do lekarza. W tym przypadku świetną opcją jest też konsultacja przez internet.

Materiał zewnętrzny

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.