Strona domowa > Materiał zewnętrzny > Morfologia, czyli badanie krwi – wskazania, wykonanie, normy

Morfologia, czyli badanie krwi – wskazania, wykonanie, normy

Poleć artykuł

Morfologia krwi jest jednym z badań, które pozwala na sprawdzenie, co dzieje się w organizmie. Choć zazwyczaj decydujemy się na badania wtedy, gdy czujemy, że dzieje się coś złego, często powinniśmy wykonywać je profilaktycznie. Morfologia krwi zalecana jest minimum raz w roku, ponieważ z tego badania diagnostycznego śmiało dowiemy się, czy nasze ciało działa prawidłowo oraz czy wszystkie organy funkcjonują tak, jak trzeba. Ponadto, warto ją robić, ponieważ to krew odpowiada za przesyłanie składników odżywczych, witamin, minerałów, tlenu, a także to ona jako pierwsza staje do walki, kiedy dzieje się coś złego.

Badania krwi – wskazania

Zgłaszając się do lekarza z objawami choroby innej, niż przeziębienie czy choroba, którą można od razu zdiagnozować oraz leczyć, często pierwszym badaniem, jakie zostaje nam zlecone jest badanie krwi, głównie morfologia. Niezwykle częstym wskazaniem jest podejrzenie anemii, niedokrwistości, jednak morfologię należy robić także profilaktycznie, nawet raz w roku, jeśli nie mamy podejrzenia żadnej choroby.

Podstawowe badania krwi pozwalają na ocenę liczby czerwonych krwinek, liczby białych krwinek, stężenie hemoglobiny oraz hematokrytu. Dzięki morfologii może zostać przeprowadzona prawidłowo diagnostyka infekcji, diagnostyka osteoporozy, diagnostyka anemii, diagnostyka chorób tarczycy. Badania podstawowe, w tym badania krwi mogą określić, co dzieje się w organizmie oraz nakierować na dalszą diagnostykę.

Pobieranie krwi w przypadku morfologii odbywa się przy wykorzystaniu zgięcia łokciowego. Tam najłatwiej znaleźć żyłę, która bardzo szybko się później zasklepia, ponadto bardzo łatwo jest wbić igłę.

Czego dowiemy się z morfologii krwi z rozmazem?

Szczególnym rodzajem badania krwi jest morfologia z rozmazem. Ten wykorzystywany jest najczęściej w momencie, kiedy lekarz stwierdzi jakieś nieprawidłowości w standardowej morfologii. Chodzi tutaj o poddanie krwinek czerwonych badaniu przy wykorzystaniu mikroskopu. Ponadto, badanie dotyczy także krwinek białych, jak i płytek krwi. Rozmaz jest dokładniejszy z badań krwi, nić morfologia. Każde z takich badań szczegółowej analizie poddaje krwinki czerwone, w tym badana jest liczba erytrocytów, w tym średnia zawartość hemoglobiny, średnia objętość krwinki, a ponadto oceniany jest kształt krwinki czy jej wielkość. W przypadku krwinek białych, laborant bierze pod uwagę leukocyty całkowite. Rozmaz dotyczy wyszczególnienia monocytów, neutrofili, bazofili oraz limfocytów. W przypadku płytek krwi, oceniane są ich funkcje na podstawie parametrów MPV, P-LCR oraz PDV.

Badanie krwi – jak się do niego przygotować?

Do badania, jakim jest morfologia trzeba się przygotować. Nie chodzi tutaj na szczęście o jakieś ogromne przygotowania, raczej trzeba wziąć pod uwagę tylko kilka zasad. By wykonać badania krwi oraz by wyniki wyszły jak najbardziej realne, należy nie jeść ok. 8 h przed badaniem. Warto również na dłuższy czas odstawić alkohol czy papierosy. Najkorzystniej nie pić alkoholu czy nie palić nawet ok. 3 doby przed badaniem. Przed badaniem można jedynie napić się czystej, zwykłej wody, aby nieco rozrzedzić krew, by lepiej wypływała z żyły.

Wyniki morfologii – na co zwrócić szczególną uwagę?

Każde badanie posiada jakieś swoje normy, podobnie jest z morfologią. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że normy każdego człowieka są różne, z kolei normy morfologii są dość ogólne. Dlatego wszystkie wyniki powinien zinterpretować lekarz, który zlecił to badanie lub zwykły lekarz pierwszego kontaktu. Warto wiedzieć, że inne normy dotyczą dzieci, inne dorosłych, inne normy mają kobiety, a inne mężczyźni. By dowiedzieć się więcej na temat badania krwi, warto wejść na stronę https://badaniakrwi.pl/.

Materiał zewnetrzny

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.