Strona domowa > Artykuly > Jedna trzecia chorych na cukrzycę nie wie, że na nią cierpi

Jedna trzecia chorych na cukrzycę nie wie, że na nią cierpi

Poleć artykuł

Choroba ta bywa nazywana schorzeniem zachodniej cywilizacji, ponieważ liczba diabetyków jest ponad dwukrotnie wyższa niż 30 lat temu.

 

Dowiedz się, co ją wywołuje, jakie ma objawy i jak się ją leczy. Jedna trzecia chorych na cukrzycę nie wie, że na nią cierpi. Na świecie żyje 350 milionów diabetyków. Dziś, 27 czerwca, przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Specjalny dzień poświęcony tej chorobie stanowi okazję do upowszechniania wiedzy na jej temat. Celem inicjatywy jest też propagowanie i zwiększanie wysiłków podejmowanych w walce z cukrzycą.

Chorobę powodują zaburzenia w wydzielaniu insuliny, hormonu pobudzającego komórki do wchłaniania i przetwarzania cukru. Niedobór insuliny prowadzi do zbyt dużej ilości cukru we krwi, a to wywołuje między innymi, wzmożone pragnienie, zmniejszenie masy ciała i ogólne osłabienie. Cierpiący na to schorzenie nazywani są „cukrzykami” lub „diabetykami”, od łacińskiego słowa „diabetes”.

Liczba chorych na cukrzycę szybko rośnie. Szacuje się, że w 2030 roku na świecie będzie 435 milionów diabetyków. W Polsce na cukrzycę cierpi około 2,5 miliona ludzi, spośród nich ponad 750 tysięcy nie wie jeszcze o swojej chorobie. Około 600 tysięcy osób jest leczonych insuliną. Według szacunków, do 2030 roku liczba chorych na cukrzycę w naszym kraju zwiększy się do 3,2 miliona.

Powstawaniu cukrzycy sprzyjają: niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków i palenie papierosów. Wciąż badane są genetyczne i wirusowe uwarunkowania choroby.

Istnieją dwa rodzaje cukrzycy – typ pierwszy i drugi. Typ pierwszy jest głównie chorobą wieku dziecięcego i młodzieńczego, i wymaga codziennego przyjmowania zastrzyków z insuliny.

Cukrzyca typu drugiego, na którą w 80 procentach zapadają osoby otyłe, występuje przede wszystkim u ludzi dorosłych i starszych. Leczy się ją zwykle lekami doustnymi.

Cukrzyca wymieniana jest wśród głównych przyczyn chorób układu krążenia, utraty wzroku, niewydolności nerek oraz amputacji kończyn dolnych. Od 75 do 80 procent cukrzyków umiera z powodu chorób układu krążenia. Ryzyko zgonu w przypadku diabetyków jest trzykrotnie wyższe niż w przypadku ludzi zdrowych.

Choroba ta jest znana od bardzo dawna. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już na egipskim papirusie z około 1550 roku przed naszą erą. Przełomem w leczeniu cukrzycy było odkrycie insuliny w 1922 roku przez Fredericka Bantinga i jego asystenta Charlesa Besta, za co zostali wyróżnieni Nagrodę Nobla w 1923 roku.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą organizuje w naszym kraju Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, za zgodą Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. Święto przypada w rocznicę odkrycia insuliny, czyli 27 czerwca. Edukacji i prewencji w cukrzycy służy także Międzynarodowy Dzień Walki z Cukrzycą ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia, który jest obchodzony 14 listopada w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga.

Źródło: IAR

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.