Strona domowa > Artykuly > Zaokrąglona pupa to ochrona przed cukrzycą i chorobami serca

Zaokrąglona pupa to ochrona przed cukrzycą i chorobami serca

Poleć artykuł

Nie musisz się martwić zaokrągloną pupą, okazuje się, że nie tylko jest sexy, ale może przyczynić się do ochrony przed chorobami serca i cukrzycą.


 

Przechowywanie tłuszczu w biodrach, pupie i udach efektywnie chroni przed cukrzycą i chorobami serca, wynika z raportu naukowców z Oxford University, który został opublikowany w magazynie International Journal of Obesity.

Wpływ rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w ciele na nasze zdrowie jest znany od pewnego czasu, mówią naukowcy z Oxford Centre for Diabetes, Endocrinology, and Metabolism (OCDEM). Jednakże, zdaniem doktora Konstantinosa Manolopoulosa, jednego z autorów badania, dopiero od niedawna wiadomo, że odkładanie się tkanki tłuszczowej na udach i większy obwód bioder pozytywnie oddziałują na zdrowie.

Zdaniem zespołu, jedną z głównych różnic między tłuszczem odkładającym się na brzuchu i biodrach oraz udach jest sposób, w jaki organizm używa tkanki tłuszczowej, aby zmagazynować energię w postaci kwasów tłuszczowych, które w razie potrzeby mogą być uwalniane. Na przykład, tkanka tłuszczowa wokół talii jest o wiele bardziej aktywna w zakresie przechowywania i uwalniania kwasów tłuszczowych wobec potrzeb w ciągu dnia, natomiast tłuszcz ud jest przechowywany przez dłuższy okres.

Zatem, więcej tkanki tłuszczowej w talii lub na brzuchu może skutkować większą ilością kwasów tłuszczowych rozprzestrzeniających się po całym organizmie, co z kolei może powodować otłuszczenie innych narządów, np. wątroby i mięśni. To zaś jest związane z takimi kłopotami zdrowotnymi, jak cukrzyca, insulinooporność i choroby serca. Tłuszcz w biodrach i udach przechowywany jest dłużej, więc nie powoduje takich problemów.

Jak wskazuje dr Manolopoulos, typowe różnice między kształtem ciała u płci męskiej i żeńskiej zasadzają się na miejscach odkładania tkanki tłuszczowej. W przypadku kobiet tłuszcz odkłada się zwykle właśnie na biodrach i udach, u mężczyzn zaś wokół talii. To ilustruje wpływ figury na zdrowie.

„Jeśli spojrzysz na mężczyznę i kobietę o tej samej wadze i wieku około 40 lat, to dystrybucja tłuszczu jest u nich znacznie odmienna. Mężczyźni są więc bardziej narażeni na zachorowanie na cukrzycę i choroby serca”, mówi dr Manolopoulos.

„Jednakże, kiedy kobiety przechodzą okres menopauzy i doświadczają zmian hormonalnych, modyfikacjom ulega też ich sylwetka. Następuje też takie rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, jakie dotychczas było typowe dla mężczyzn. Wówczas prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę i choroby serca jest podobne u obu płci”, wyjaśnia dr Manolopoulos.

Wspomniane badania stanowią interesujące odkrycie, które w przyszłości może posłużyć dla lepszej ochrony przed wspomnianymi chorobami. Naukowcy zaznaczają jednak, że na razie nie są znane mechanizmy, które sprawiają, że organizm magazynuje tłuszcz w ten, a nie inny sposób. Konieczne są dalsze dociekania ujawniające inżynierię tego procesu i pozwalające na regulowanie całej procedury.

„W zasadzie powinno to być możliwe. Istnieje grupa leków przeciw cukrzycy, która działa redystrybuując tkankę tłuszczową w organizmie. Medykamenty te sprawiają, że tłuszcz z narządów wewnętrznych przechowywany jest pod skórą. To łagodzi objawy cukrzycy,” wyjaśnia dr Manolopoulos.

oprac.: Senior.pl

 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.