Strona domowa > Artykuly > Leki obniżające ciśnienie wydłużają życie diabetykom

Leki obniżające ciśnienie wydłużają życie diabetykom

Poleć artykuł
Australijscy badacze z George Institute for Global Health odkryli, że u pacjentów z cukrzycą typu 2 stosowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze powoduje zmniejszenie śmiertelności całkowitej i sercowo-naczyniowej. Efekt ten utrzymuje się przez wiele lat po zakończeniu leczenia hipotensyjnego.

U pacjentów otrzymujących leczenie przeciwnadciśnieniowe, obejmujące połączenie inhibitora ACE i diuretyku przez prawie pięć lat, zmalało ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych
fot. Archiwum
Badanie ADVANCE-ON, tzw. badanie kontynuacyjne, polegało na obserwacji pacjentów z wcześniejszego badania ADVANCE. Wzięło w nim udział ponad 80 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2 z obejmującej 11 tys. osób populacji uczestników oryginalnego badania ADVANCE, które rozpoczęło się w 2001 roku i zakończyło w 2007 roku.
Okazało się, że u pacjentów otrzymujących leczenie przeciwnadciśnieniowe, obejmujące połączenie inhibitora ACE i diuretyku przez prawie pięć lat zmalało ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych. Wykazano, że nawet sześć lat po zaprzestaniu intensywnego leczenia u pacjentów z cukrzycą typu 2 nadal utrzymywało się niższe ryzyko zgonu i powikłań sercowo-naczyniowych w grupie chorych leczonych w przeszłości skojarzeniem peryndoprylu i indapamidu.

Zdaniem głównego badacza prof. Johna Chalmersa z George Institute for Global Health i Uniwersytetu w Sydney, wyniki badań wskazują na znaczenie intensywnego leczenia obniżającego ciśnienie krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. „Dobra wiadomość jest taka, że korzyści trwają dłużej niż samo leczenie. Jeszcze ważniejsze jest to, że aktywne leczenie jest potrzebne zarówno w krótkim, jak i w długim okresie czasu, aby maksymalnie zwiększyć liczbę uratowanych pacjentów” – powiedział badacz podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie we wrześniu tego roku.

Zdaniem naukowców, choć zjawisko to obserwowano już wcześniej wśród pacjentów z nadciśnieniem tętniczym to jest to całkowicie nowe odkrycie w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2. Prawdopodobnie do długotrwałych zmian strukturalnych w układzie krążenia pacjentów prowadziło intensywne leczenie oparte na peryndoprylu i indapamidzie.
Szacuje się, że na całym świecie na cukrzycę chorują 382 miliony osób, a u około 90 proc. z nich występuje cukrzyca typu 2. Cukrzyca powoduje choroby serca, ślepotę, niewydolność nerek, amputacje kończyn i udar mózgu, jest to także jedna z dziesięciu najczęstszych przyczyn zgonu.
http://portalemedyczne.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.