Strona domowa > Porady > Niebezpieczne związki z insuliną

Niebezpieczne związki z insuliną

Poleć artykuł
Interakcje mogą zwiększać toksyczność leku, zmniejszać jego skuteczność albo np. nasilać działania uboczne. Dlatego pacjenci stosujący insulinoterapię i zażywający inne leki muszą szczególnie uważać.
Leki działają tylko wówczas, kiedy mają odpowiednią ilość substancji czynnej. Zwykle te kupowane na receptę zawierają jej więcej, niż te w wolnej sprzedaży. Osoba cierpiąca na jedną chorobę ma w zasadzie dosyć prostą sytuację, bo nie musi się liczyć z tym, że substancja czynna z jednego leku będzie miała wpływ na tę drugą, leczącą inną chorobę. Wystarczy, aby chory pamiętał tylko o tym, że niektóre potrawy i płyny mogą w zasadniczy sposób zmienić jej działanie. Choćby taki zdrowy skądinąd sok z grejpfruta czy pomarańczy zmienia pH i gdy popijamy nim niektóre leki, zamiast pomóc, może osłabić jego działanie albo nawet zaszkodzić.

Tymczasem, gdy ktoś cierpi na dwie choroby, sytuacja zaczyna się komplikować, bo leki mogą na siebie oddziaływać i to nie zawsze w pożądany przez chorego oraz lekarza sposób. Jeszcze gorzej, gdy osoba cierpi na kilka chorób, do tego nie informuje lekarza specjalisty o swoich innych dolegliwościach, a lekarz mający dla pacjenta niewiele czasu – nie zawsze go o to zapyta.

Insulina oczywiście również może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Najczęściej skutki tego bywają niedobre.

Niezbadane interakcje

Nie wiadomo dokładnie, bo nie zbadano tego szczegółowo, jak powszechnym zjawiskiem są interakcje leków. Opracowania, jakie opublikowano, mówią, że pacjenci, którzy mogli doświadczyć wystąpienia interakcji leków, odpowiadali w zależności od ankiety od 2,2 proc., aż do 70,3 proc., że takie oddziaływanie odczuwali. Tymczasem w przebadanej populacji tylko około 11,1 proc. pacjentów miało faktyczne objawy mogące być następstwem interakcji.

Uwaga na zmiany

Pacjent przyjmujący insulinę powinien zachować szczególną ostrożność, gdy zmienia coś zasadniczo w swoim życiu, np.: jeśli nagle podejmuje duży wysiłek fizyczny lub radykalnie modyfikuje dotychczasową dietę, jeśli planuje się wyjazd za granicę: zmiana strefy czasowej może spowodować inne zapotrzebowanie na insulinę i zmianę godzin wstrzyknięć, jeśli spożywa się alkohol: należy uważać na objawy zapowiadające hipoglikemię i nigdy nie pić alkoholu na pusty żołądek.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.