Strona domowa > Artykuly > Problem cukrzycy u dzieci

Problem cukrzycy u dzieci

Poleć artykuł

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, na którą zachorowalność w ciągu ostatnich 15 lat wzrosła trzykrotnie. Te niepokojące dane dotyczą dzieci i młodzieży. Cukrzyca typu 1 pojawia się najczęściej około 10. roku życia, ale występuje także u młodszych dzieci. Na co należy zwrócić uwagę, aby szybko rozpoznać pierwsze objawy choroby i jak nauczyć się żyć z cukrzycą?

 

 

Symptomy choroby:

Zwiększony apetyt i pragnienie przy jednoczesnym spadku wagi, częste oddawanie moczu, niechęć do zabawy, nauki, rozdrażnienie, osłabienie organizmu, sucha, szorstka skóra, zaczerwienienie na twarzy, długo gojące się zajady, zapalenie zewnętrznych narządów moczowo- płciowych.

Rozpoznanie cukrzycy typu 1 może sprawiać nieco trudności, dlatego należy uważnie przyglądać się swojemu dziecku. Nie wszystkie objawy występują od razu, niektóre z nich pojawiają się wraz z rozwojem choroby.

Po zaobserwowaniu niepokojących objawów, najlepiej udać się do lekarza. Lekarz zleci wykonanie badania moczu i krwi. W przypadku występowania cukrzycy w moczu stwierdza się glukozę powyżej 111 mmol/l, stężenie glukozy we krwi na czczo co najmniej 7,8 mmol/l, a po jedzeniu 11,1 mmol/l.

Jak żyć z chorobą?

Chorzy na cukrzycę muszą zaakceptować swoją chorobę i nauczyć się z nią żyć. Wymaga ona codziennej dyscypliny i samokontroli, gdyż przy użyciu odpowiednich zestawów monitorujących należy badać poziom cukru we krwi. Ma to wpływ także na skuteczność leczenia. Częstość pomiarów zależy od ilości oraz stosowanych dawek insuliny. Badanie poziomu cukru powinno się odbywać 4 razy dziennie (na czczo, przed głównymi posiłkami oraz przed snem), natomiast badanie tzw. pełnego profilu dobowego 2-4 razy w miesiącu

Do zmierzenia wysokości stężenia glukozy we krwi służą glukometry i paski testowe, za pomocą których samodzielnie można wykonać badanie. Aby wynik był najbardziej zbliżony do pomiarów wykonywanych w laboratorium, najlepiej kupić glukometr „skalibrowany” do osocza, czyli taki, który pokazuje wynik przeliczony do stężenia glukozy w osoczu krwi. Glukometry „skalibrowane” nie do osocza, ale do pełnej krwi mogą utrudnić prawidłowe odczytanie wyniku, gdyż wyświetlony wynik należy pomnożyć przez współczynnik 1,11.

Jaki glukometr wybrać?

Wybierając glukometr dla dziecka, należy kierować się nie tylko jakością, ale i wyglądem. Bardzo ważne jest, aby glukometr był „skalibrowany” do osocza i był prosty w obsłudze. Dla dzieci, które często wstydzą się swojej choroby i czują się gorsze niż ich zdrowi rówieśnicy istotne jest, aby glukometr pełnił rolę atrakcyjnego gadżetu, dzięki czemu dziecko nie będzie krępowało się go wyjąć przy kolegach.

Jeżeli dziecko polubi swój mały niezbędnik, wpłynie to pozytywnie na jakość jego życia. Psychiczne wsparcie rodziców, akceptacja kolegów jest bardzo ważne w zmaganiu się z chorobą, która niestety często powoduje kompleksy, poczucie wyobcowania, wpływa na trudności w nawiązywaniu relacji z innymi dziećmi.

Nowościąwśród glukometrów jest urządzenie iXell, które umożliwia pobranie krwi nie tylko z opuszek palców. Wystarczy mała kropla krwi, aby odczytać wynik, który jest dokładny i nie trzeba go przeliczać, gdyż glukometr jest „skalibrowany” do osocza. Za pomocą specjalnego kabla i oprogramowania można przesłać wyniki z datą i godziną do komputera. Urządzenie potrafi wyliczyć 7-, 14-, 21-, 28-, 60-, i 90- dniowe średnie wyniki stężenia glukozy. Posiada certyfikat ISO 9001 i 13485.

Więcej informacji: www.glucosense.com
Lena Jankowska

 

kafeteria.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.