Strona domowa > Artykuly > Walka z cukrzycą: dzięki nowatorskiemu zabiegowi słupszczanka jest zdrowa!

Walka z cukrzycą: dzięki nowatorskiemu zabiegowi słupszczanka jest zdrowa!

Poleć artykuł

Sposób na wyleczenie z cukrzycy? Lekarze z Gdańska przeprowadzili pionierski zabieg na chorej słupszczance. Już odstawiono jej insulinę i wróciła do domu. Wczoraj nam powiedziała: – czuję się zdrowa.

 

Insulina odstawiona

Gdańscy chirurdzy wyleczyli mieszkankę Słup­ska z cukrzycy wyko­rzy­stując do tego metodę stosowaną w chirurgicznym leczeniu otyłości. To pierwszy taki zabieg w Gdańsku i pierwszy w Polsce.

Z panią Aliną (nazw. do wiad. red.) spotykaliśmy się w przychodni diabetologicznej na ul. Jana Pawła w Słupsku. Właśnie mija drugi tydzień od operacji. Pacjentka chodzi na wizyty kontrolne do swojego diabetologa, Wojciecha Polaka. Jest podekscytowana i szczę­śliwa – Od czasu zabiegu nie przyjmuję insuliny. To wielka ulega po 12 latach zmagania się z chorobą – wyznaje.

W 1998 roku u pani Aliny zdiagnozowano cukrzycę.

– Byłam po prostu cią­gle zmęczona i miałam żal do siebie, że nic mi się nie chce robić, więc zrobiłam badania– wspomina. Początkowo pani Alina przyjmowała zastrzyki z insuliną, a gdy to nie wystarczało została podłączona do pompy insulinowej. – To było bardzo uciążliwe. Każdego dnia podpinałam się do takiego urządzenia i musiałam ściśle przestrzegać diety. Tylu rzeczy nie wolno mi było robić. A ja tylko chciałam żyć normalnie jak inni – wyznaje.

Ale najgorsze miało dopiero nadejść. Po jakimś czasie organizm pani Aliny uodpornił się na insulinę. Cukrzyca wciąż była rozchwiana. Skaczący poziom cukru – raz wysoki, raz niski – uszkadzał drobne naczynia krwionośne w jej nerkach, oczach i innych narządach. – Wiele osób bagatelizuje tę chorobę, ale ja wiedziałam, że to nie żarty, bo w rodzinie mamy cukrzyków. Gdy któregoś dnia w szpitalu zobaczyłam kobietę, którą w wyniku powikłań cukrzycowych przygotowywano do amputacji stopy, postanowiłam coś z tym zrobić – mówi.

Zaczęła szukać ratunku w internecie. Tam trafiła na naukowe publikacje o próbach chirurgicznego leczenia cukrzycy przeprowadzanych w kilku klinikach na świecie.

– U 98 procent pacjentów, których operowano z powodu otyłości znikała cukrzyca – tłumaczy dr med. Łukasz Kaska z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Zbigniewa Śledzińskiego. – Dlatego od zeszłego roku lekarze w USA zaczęli stosować tę metodę także w leczeniu cukrzycy. W Gdańsku i w Polsce to była pierwsza operacja tego typu – dodaje.

Zespół chirurgów (w tym również dr med. Monika Proczko-Markuszewska i dr med. Tomasz Stefaniak), postanowił pomóc słupszczance. Lekarze wykorzystali metodę stosowaną w chirurgicznym leczeniu otyłości. Najpierw pacjentce zmniejszono żołądek, który następnie połączono ze środkową częścią jelita, wyłączając jego pętlę wraz z dwunastnicą. U otyłych zmniejsza to czas, jaki organizm ma na wchłanianie odżywczych składników pokarmu. U pani Aliny wyregulował poziom cukru.

– Po operacji można było pacjentce odstawić insulinę – cieszą się chirurdzy.
Naukowcy nie wiedzą na razie, w jaki sposób operacja chirurgiczna stosowana w leczeniu otyłości eliminuje cukrzycę. – Za rozwikłanie tej zagadki można dostać nagrodę Nobla – zastrzega dr Kaska.

Czy jest szansa, że pionier­ska do tej pory metoda stanie się standardem? – To zależy od diabetologów i samych pacjentów. Pierwsi muszą zaakceptować chirurgiczne leczenie jako pełnoprawną metodę i zalecać ją pacjentom. Drudzy muszą wyrazić zgodę na operację, która – mówi dr Kaska.

Zabieg przeprowadzono w ramach świadczenia z NFZ.

www.gp24.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.