Strona domowa > Artykuly > Zapalenie pęcherza moczowego – co warto wiedzieć na ten temat?

Zapalenie pęcherza moczowego – co warto wiedzieć na ten temat?

Poleć artykuł

Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z najczęstszych dolegliwości dróg moczowych. Schorzenie znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia pęcherza i jak sobie radzić z tą nieprzyjemną przypadłością!

Zapalenie pęcherza to dość powszechna infekcja układu moczowego. Jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia? Jak wygląda leczenie zapalenia pęcherza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Zapalenie pęcherza moczowego spowodowane jest przeniesieniem bakterii (najczęściej E. coli) z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej. Infekcja częściej występuje u kobiet – dzieje się tak ze względu na budowę cewki moczowej, która jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, a dodatkowo znajduje się w pobliżu pochwy i odbytu. Zapaleniom pęcherza sprzyjają takie czynniki jak nieprawidłowa higiena intymna, noszenie zbyt obcisłych spodni, stosunek płciowy, ciąża, połóg czy menopauza.

Objawy zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Do najczęściej występujących objawów zapalenia pęcherza możemy zaliczyć:

Jakie badania wykonać przy objawach zapalenia pęcherza?

Jeśli zauważysz u siebie objawy wskazujące na zapalenie pęcherza moczowego, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, który zleci wykonanie badań i przepisze odpowiednie leki. Badania, które pozwolą wykryć zapalenie pęcherza, to przede wszystkim badanie ogólne moczu oraz posiew moczu z antybiogramem. Jeśli cierpisz na często nawracające zapalenia pęcherza, warto udać się na wizytę do urologa.

Zapalenie pęcherza moczowego – jak leczyć?

Zapalenie pęcherza moczowego można skutecznie leczyć za pomocą farmakoterapii. W wielu przypadkach skuteczna może się okazać furagina, która ma szerokie działanie przeciwbakteryjne. Warto mieć jednak na uwadze, że lek ten nie działa na pałeczki ropy błękitnej. Jeśli leczenie furaginą nie przynosi oczekiwanych efektów, trzeba skonsultować się z lekarzem, który na podstawie posiewu moczu dobierze odpowiedni antybiotyk. Leczenie zapalenia pęcherza moczowego warto wspomóc preparatami na bazie żurawiny, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania dróg moczowych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.