Strona domowa > Artykuly > Zespół przewlekłego zmęczenia u chorych na cukrzycę typu 1

Zespół przewlekłego zmęczenia u chorych na cukrzycę typu 1

Zespół przewlekłego zmęczenia (ZPZ) należy do klasycznych objawów cukrzycy.

 

61% chorych ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 2 zgłasza objawy ZPZ. Zespół przewlekłego zmęczenia jest to utrzymywanie się ciężkiego zmęczenia, przez minimum 6 miesięcy, prowadzące do upośledzenia codziennego funkcjonowania. Uważa się, ale nie ma na to pewnych danych, że zmęczenie u chorych na cukrzycę ma związek z utrzymywaniem się dużych stężeń glukozy we krwi, i że objawy zmęczenia ustąpią wraz ze zmniejszeniem stężenia glukozy we krwi.

Naukowcy z Holandii zajęli się tym tematem i zaplanowali badanie, którego celem było określenie, u ilu chorych na cukrzycę typu 1 występuje ZPZ i jakie są jego przyczyny. Obserwacji poddano 214 chorych na cukrzycę typu 1 oraz osoby zdrowe z grupy kontrolnej. U 40% chorych na cukrzycę typu 1 stwierdzono cechy zespołu przewlekłego zmęczenia, a w grupie kontrolnej tylko u 7%. Zmęczenie było najbardziej dokuczliwym objawem zgłaszanym przez pacjentów. Młodszy wiek chorych, depresja, odczuwanie bólu, problemy ze snem, mała aktywność fizyczna i mała skuteczność w działaniu były związane z uczuciem przewlekłego zmęczenia. U osób z ZPZ nieco rzadziej stwierdzano mniejsze stężenie glukozy w stosunku do osób bez tego zespołu. ZPZ nie był związany z wykształceniem, stanem cywilnym, wiekiem wystąpienia cukrzycy, średnią glikemią, zmiennością stężenia glukozy we krwi czy z wartością HbA1c.

Tak więc autorzy badania obalili twierdzenie, że duże stężenie glukozy jest przyczyną ZPZ. Nie można więc liczyć, że zmniejszenie stężenia glukozy spowoduje ustąpienie objawów ZPZ. W związku z uzyskanymi wynikami chorych na cukrzycę typu 1, u których wystąpią objawy ZPZ, należy skierować na psychoterapię. Skuteczna psychoterapia przyczyni się do poprawy samopoczucia, zwiększenia samooceny i wpłynie pozytywnie na poprawę kontroli metabolicznej poprzez lepsze radzenie sobie z sobą, a następnie z chorobą.

cukrzyca.mp.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.