Strona domowa > Porady > Na urlop z cukrzycą

Na urlop z cukrzycą

Poleć artykuł

To, że chorujesz na cukrzycę, nie oznacza, że musisz w upalne dni lata siedzieć w domu zamknięty na cztery spusty. Wakacje są dla ciebie!

Słoneczny, lecz umiarkowany klimat i niezbyt duża wilgotność powietrza to sprzyjające warunki do spędzenia urlopu, gdy mamy cukrzycę. Osoby, które nam towarzyszą, trzeba poinformować o chorobie.

Przed wyjazdem

Zgłośmy się do swojego lekarza i poprośmy go o indywidualne wskazówki dotyczące postępowania w czasie podróży i pobytu za granicą.

Jeśli wyjeżdżamy do innego kraju, trzeba sprawdzić, jakie rodzaje insuliny są tam dostępne. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w odpowiednią ilość leku przed wyjazdem. Warto jedną partię insuliny włożyć do podręcznego bagażu, drugą – do walizki. Jeśli podróżujemy samolotem, nigdy nie wkładajmy insuliny do bagażu przewożonego w luku bagażowym, gdyż może tam zamarznąć. Gdy jedziemy samochodem, nie umieszczajmy jej w schowku. Najlepiej przewozić insulinę w termosie lub torbie izolacyjnej lub w specjalnych pojemnikach.

Urlopowy niezbędnik

Wybierając się na wypoczynek, zwłaszcza zagraniczny, przygotujmy podręczny zestaw leków i sprzętu potrzebnego do samokontroli cukrzycy:

* dwa razy więcej insuliny lub doustnych tabletek przeciwcukrzycowych niż potrzeba na urlop;

* zestaw zawierający glukagon – może być przydatny w razie nagłego i gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi, zagrażającego życiu;

* glukometr i podwójną liczbę pasków.

Wszystkie leki przechowujmy w oryginalnych opakowaniach. Część leków najlepiej umieścić w podróżnym bagażu towarzyszącej nam osoby – na wypadek, gdyby zginęła nasza torba.

Do podręcznej torby włóżmy słodkie napoje, cukierki i inne produkty wysokowęglowodanowe.

Z dokumentów przyda się orzeczenie medyczne potwierdzające, że chorujemy na cukrzycę, napisane również w języku tego kraju, do którego wyjeżdżamy. Dla własnego bezpieczeństwa można też przygotować breloczek lub wisiorek z informacją: „Jestem cukrzykiem". Jeśli zabieramy strzykawki i igły, warto mieć ze sobą pismo informujące o tym, co wieziemy.

Z Narodowego Funduszu Zdrowia możemy otrzymać formularz E-100, który pozwoli na bezpłatne leczenie w krajach Unii Europejskiej (w Internecie: http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=4&artnr=768&czartnr=1). Planując podróż warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu z wysoką kwotą na leczenie i hospitalizację.

Wakacyjna dieta

Podczas urlopowego wyjazdu zmienia się tryb życia: rozkład dnia, skład posiłków i pory ich spożywania. Dlatego trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe porcje pożywienia i nosić je ze sobą. Jedząc w hotelowej stołówce lub restauracji pamiętajmy, że należy wybierać zestawy przeznaczone dla cukrzyka lub dania dietetyczne, np. rybę z rusztu, białe mięso. Do nich warto zamawiać letnie surówki, a jako deser – owoce o niskiej zawartości węglowodanów (grejpfruty, arbuzy, truskawki).

Nie zapominajmy jednak, że warzyw i owoców można zjeść łącznie około kilograma. Ilość owoców musi być ściśle kontrolowana ze względu na dużą zawartość w nich cukrów prostych.

Zadbaj o skórę

Wzmożone pocenie się latem powoduje, że ubranie „lepi się" do ciała. Mogą wtedy powstać wyprzenie – rozlane zaczerwienione fragmenty skóry, najczęściej między fałdami brzusznymi, pod piersiami, pachami i w okolicach pachwin. Te źle wentylowane miejsca zostają zaatakowane przez grzyby i bakterie. Skóra swędzi i piecze. Warto przecierać ją środkami dezynfekującymi oraz nosić przewiewne i luźne ubranie.

Szczególnie dużo uwagi cukrzycy powinni poświęcić w letnie upały stopom. Niezbędne są wygodne, dopasowane buty, które nie będą uciskały nogi ani raniły. Nie wolno chodzić boso! Jeśli pojawiło się zaczerwienienie lub obtarcie skóry, konieczne jest nałożenie czystego plastra z opatrunkiem.

Joanna Winkler/Żyjmy dłużej

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.