Strona domowa > Artykuly > Najgroźniejsza choroba cywilizacyjna

Najgroźniejsza choroba cywilizacyjna

Poleć artykuł

Ponad 2 miliony osób choruje w Polsce na cukrzycę, to prawie tyle samo, ile mieszkańców liczy Warszawa. Zachorowalność na tę chorobę stale rośnie, dotykając kolejne rzesze ludzi na całym świecie.

 

 

Lekarze alarmują, że rozprzestrzeniając się w takim tempie, cukrzyca może stać się epidemią XXI wieku, a związane z nią groźne powikłania staną się coraz częstszymi przyczynami zgonów.

Na szczęście przy obecnym stanie wiedzy na temat choroby cukrzycę można skutecznie leczyć, poprawiając jakość życia chorych i zapobiegając niebezpiecznym powikłaniom. Na rynku coraz częściej pojawiają się także nowoczesne, przyjazne cukrzykom preparaty w niczym nieprzypominające przyrządów do robienia zastrzyków, dzięki czemu leczenie cukrzycy staje się mniej skomplikowane i coraz bardziej przyjazne pacjentom.

reklama


 


Choroba, która nie boli

Problem z cukrzycą polega na tym, iż jest to jedna z tych chorób, które nie bolą, dlatego zwykle jest bardzo późno diagnozowana. Dla chorego nie jest bowiem odczuwalne, że jego komórki z powodu braku insuliny nie są w stanie przyjąć glukozy, która niewykorzystana uszkadza stopniowo naczynia krwionośne, układ nerwowy i narządy wewnętrzne. Dlatego też chorzy późno trafiają do lekarza, ignorując pierwsze objawy choroby, takie jak wzmożone pragnienie, senność lub zwiększone oddawanie moczu.

Kluczem do skutecznej walki z chorobą i zahamowania jej postępu jest wczesne rozpoznanie oraz prawidłowe leczenie. Większość cukrzyków szuka pomocy lekarskiej dopiero wówczas, gdy choroba już znacznie im dokucza i ogranicza normalne funkcjonowanie.

Prawidłowe leczenie

Warunkiem uniknięcia powikłań cukrzycy (m.in. stopy cukrzycowej czy uszkodzenia wzroku) jest utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi, co najlepiej określa wskaźnik hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Jej poziom koreluje ze średnim dobowym poziomem cukru we krwi w okresie 3 miesięcy poprzedzających badanie. Utrzymanie właściwego poziomu cukru u chorych na cukrzycę jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Istotą jest odpowiednio dobrana, skuteczna terapia, która pomoże kontrolować poziom HbA1c, a tym samym pozwoli bronić się przed powikłaniami, opóźniając ich nadejście i nasilenie.

Igłofobia i strach przed insulinoterpią

Wielu pacjentów kwalifikujących się na leczenie nowoczesnymi preparatami, jak analogi insuliny, bardzo długo odwleka przejście z "łatwych" tabletek na insulinę, która wiąże się z używaniem wstrzykiwaczy. Fobia wynika głównie ze strachu przed igłą, która była charakterystyczna dla starszych narzędzi do podawania insuliny, które nie różniły się wiele od zwykłej strzykawki. Obecnie dostępne na rynku nowoczesne wstrzykiwacze są projektowane tak, aby były jak najbardziej przyjazne dla pacjentów z cukrzycą.

Zawody niebezpieczne dla osób z cukrzycą:

– platformy wiertnicze, kopalnie, praca przy maszynach w ruchu, praca przy piecach, w wysokiej temperaturze, spalarniach, hutach itp., na torach kolejowych, w górnictwie, praca na wysokościach (rusztowania, dźwigi), kucharz, cukiernik, piekarz, praca w odosobnieniu.

Jakich zawodów nie powinna wykonywać osoba z cukrzycą:

– zawodowe kierowanie pojazdami;

– lotnictwo cywilne: piloci i inżynierowie lotnictwa, personel pokładowy, kontroler ruchu lotniczego;

służby państwowe i ratownicze: siły zbrojne (wojska lądowe, marynarka, lotnictwo), policja, straż pożarna, ratownictwo, żegluga morska, służba więzienna, służby ochroniarskie, policja.

* Autor: BS
* Źródło: Super Express

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.