Strona domowa > Artykuly > Pacjenci apelują o refundację długodziałających analogów insulin i leków inkretynowych

Pacjenci apelują o refundację długodziałających analogów insulin i leków inkretynowych

Poleć artykuł

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wystosował list do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie wchodzącej w maju w życie listy leków refundowanych. W projekcie listy nie znalazły się ani długodziałające analogi insulin dla chorych na cukrzycę typu 2, ani leki inkretynowe. O te refundacje od dawna postulują pacjenci i diabetolodzy.

 

"Niestety wchodząca w najbliższych dniach w życie lista ponownie ignoruje ponad 2-milionową rzeszę chorych na typ 2 cukrzycy, gdyż pomija nowoczesne, wysoce skuteczne leki, jakimi są długodziałające analogi insulin oraz leki inkretynowe, w Europie będące już od dawna standardem, a nie luksusem" – pisze w liście prezes Bauman.

Tłumaczy, że ceny długodziałających analogów insulin i leków inkretynowych przekraczają możliwości budżetowe zdecydowanej większości chorych. "Tymczasem są to najbardziej skuteczne preparaty umożliwiające kontrolę poziomu cukru we krwi, a w przypadku leków inkretynowych opóźnienie włączenia leczenia insuliną, będącego ostatnim, najbardziej inwazyjnym etapem leczenia cukrzycy".

Zdaniem prezesa, mimo refundacji tak ważnych dla diabetyków długodziałających analogów insulin dla osób z typem 1 cukrzycy, dostęp do nowoczesnych leków diabetologicznych jest w naszym kraju niestety nadal bardziej utrudniony niż w jakimkolwiek innym kraju Unii Europejskiej.

"Utrzymująca się od dawna sytuacja uniemożliwia prawidłowe leczenie cukrzycy, a w efekcie skutkuje poważnymi i bardzo kosztownymi powikłaniami o skutkach społecznych (zwolnienia lekarskie, renty) i dla opieki zdrowotnej (hospitalizacje)" – czytamy w liście.

Przypomnijmy, że 18 marca odbyło się 7 posiedzenie Rady Przejrzystości, podczas którego zostało przygotowane stanowisko m.in. w sprawie oceny leku Lantus (insulinum glargine).

Ocena była dokonywana we wskazaniu: pacjenci z cukrzycą typu 2 leczeni insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy oraz HbA1c ≥8% i/lub co najmniej 1 epizodem ciężkiej lub nocnej hipoglikemii zarejestrowanym w tym czasie oraz leczenie cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Rada uznała za zasadne finansowanie ze środków publicznych produktu leczniczego Lantus (insulinum glargine) we wskazaniach:

• pacjenci z cukrzycą typu 2 leczeni insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy oraz z HbA1c≥8% i/lub co najmniej jednym epizodem ciężkiej lub nocnej hipoglikemii zarejestrowanym w tym czasie

• leczenie cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku od 2 do 6 lat, w ramach grupy limitowej "Hormony trzustki – długodziałające analogi insulin".

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.