Strona domowa > Artykuly > pojawił się nowy numer miesięcznika DIABETYK marzec 2012

pojawił się nowy numer miesięcznika DIABETYK marzec 2012

Poleć artykuł

Na fali rozmów o skutkach ustawy refundacyjnej rozpoczynamy cykl dwóch artykułów poświęconych ograniczeniu w dostępie do innowacji w diabetologii. Kontynuujemy temat szkodliwości palenia papierosów i podpowiadamy, jakie metody, poza farmakologicznymi, pozwalają pozbyć się tego upartego nałogu. W dziale Zdrowo Żywieniowo proponujemy tekst o światowym hicie – diecie śródziemnomorskiej, a w Zadbaj o siebie polecamy artykuł poświęcony walce z rozstępami.

 

 

DRODZY CZYTELNICY

Na fali rozmów o skutkach ustawy refundacyjnej rozpoczynamy cykl dwóch artykułów poświęconych ograniczeniu w dostępie do innowacji w diabetologii. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda opieka diabetologiczna na tle całej służby zdrowia, na jakie problemy mogą natknąć się pacjenci i z czym zmagają się nasi lekarze, bo przecież nie ze złej woli odmawiają nam niektórych świadczeń.

Kontynuujemy temat szkodliwości palenia papierosów i podpowiadamy, jakie metody, poza farmakologicznymi, pozwalają pozbyć się tego upartego nałogu.

W dziale Zdrowo Żywieniowo proponujemy tekst o światowym hicie – diecie śródziemnomorskiej, a w Zadbaj o siebie polecamy artykuł poświęcony walce z rozstępami, które, jak się okazuje, są zmorą nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Zachęcamy do lektury „Diabetyka”.

Przypominamy również, że nasi młodzi i bardzo młodzi czytelnicy mogą znaleźć przydatne informacje na portalu sweetzone.pl, a co czwartek, o godz. 14, „Diabetyk” jest na fali internetowego radia wnet (www.radiownet.pl).

 

Redakcja

 

DIABETYK POLECA

Dostęp do innowacji w diabetologii

Osobie, która nie potrafi prowadzić samokontroli, nie pomoże najbardziej nowoczesne urządzenie – pomoże jej za to edukacja diabetologiczna i w miarę potrzeby przeprowadzenie reedukacji. Praca edukatora diabetologicznego nie jest jednak opłacana przez NFZ, zatem automatycznie dostęp do niego zostaje utrudniony. Działalność stowarzyszeń i fundacji pozwala oczywiście na uzyskanie pomocy, ale jeśli ktoś nie może zaakceptować swojej choroby i nie widzi potrzeby pogłębiania o niejwiedzy, czy dotrze do odpowiedniej instytucji sam, bez niczyjej pomocy? Tak zamyka się błędne koło, w którym nie znalazło się jeszcze miejsce na innowacje, bo zbyt mało jest go nawet na edukację.

POD LUPĄ

Czerwone oko

Do najbardziej popularnych przyczyn wizyty u okulisty (poza przekonaniem, że potrzebne są nam okulary) należy stan nazywany powszechnie „czerwonym okiem”. Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym objawem wyróżniającym ten stan chorobowy jest zaczerwienienie gałki ocznej.

Powody tego zaczerwienienia mogą być bardzo różne, od zupełnie banalnych po poważne, w tym nawet takie, które grożą utratą widzenia. W warunkach prawidłowych oczy nie powinny być zaczerwienione, więc wydawać by się mogło, że taki stan jest sam w sobie wystarczającym sygnałem rozpoczynającego się procesu chorobowego. Jednak często się zdarza, że z pomocy lekarza korzystamy dopiero po wypróbowaniu różnych, mniej lub bardziej skutecznych, domowych metod.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Ustalanie dawki insuliny w bazie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.