Strona domowa > Aktualności > Stopa cukrzycowa – jak chronić się przed infekcjami

Stopa cukrzycowa – jak chronić się przed infekcjami

Stopa cukrzycowa to jedna z najczęstszych komplikacji u pacjentów z cukrzycą. Diabetycy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie zmiany, bo łatwo u nich o poważną infekcję, która może doprowadzić nawet do amputacji.

Stopa cukrzycowa – jak chronić się przed infekcjami.W przypadku prostych powszechnych skaleczeń czy otarć na stopach, nie przejmujemy się tym specjalnie i pozwalamy, by proces gojenia następował „własnym tempem”. Jeśli się to jednak przydarza diabetykom, muszą specjalnie zadbać o dobre warunki do gojenia się ran, bo w ich przypadku jest to zaburzone i o wiele łatwiej o poważne w skutkach zakażenia.

Osoby chore na cukrzycę może dotyczyć neuropatia, która ma miejsce z powodu uszkodzenia nerwów – powoduje zmniejszenie czucia w stopach, przez co ułatwia powstawanie niedostrzegalnych szybko przez pacjentów ran i zadrapań. Poza tym diabetycy są bardziej narażeni na chorobę naczyń obwodowych, która zaburza przepływ krwi, utrudniając procesy gojenia.

Same w sobie wspomniane dolegliwości nie wywołują ran, choć np. neuropatia sprzyja owrzodzeniom. Im dłużej dany pacjent choruje na cukrzycę, tym większe ma ryzyko owrzodzenia, co powoduje, że staje się ono bardziej powszechne u osób starszych (ale nie oznacza to, że młodzi ludzie są wolni od tej dolegliwości). Często diabetycy z pęcherzami na stopach lub skaleczeniami nie zdają sobie sprawy z obecności tych uszkodzeń, ponieważ nie mają w obszarze stóp dostatecznego czucia.

Jak wynika z badań, owrzodzenia stopy są najczęstszymi urazami związanymi z cukrzycą, a większość innych problemów ze stopami, takich jak deformacja kości i amputacja, mogą być następstwem owrzodzeń właśnie.

Lekarze zalecają zwracanie szczególnej uwagi na:

stwardniałą skórę wywołaną naciskiem. Można tego uniknąć nosząc odpowiednie wygodne obuwie;

Skaleczenia i przebicia skóry, przed którymi łatwiej się bronić zawsze nosząc buty przy wychodzeniu na zewnątrz;

Infekcje grzybicze – można im zapobiec odpowiednio osuszając stopy, nosząc czyste, „oddychające” skarpetki i zakładając klapki w strefach wspólnych pryszniców (na siłowni czy basenie);

Powstawanie brodawek na podeszwach stóp, które rozwijają się w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Trzeba zakładać klapki na basenie czy saunie, by się przed tym uchronić.

Senior.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.