Strona domowa > Aktualności > Aktualności > Wakacje młodych diabetyków

Wakacje młodych diabetyków

Poleć artykuł

Dzieci chore na cukrzycę po raz kolejny mogły uczestniczyć w wakacyjnych obozach zorganizowanych przez firmę Medtronic Poland. Firma już po raz trzeci zorganizowała wypoczynek dla młodych diabetyków. Dzieci w trakcie obozów zdobywały wiedzę na temat choroby, uczyły się jak radzić sobie z problemami, poznały rówieśników z podobnym bagażem doświadczeń. Dla większości z nich wyjazd był szkołą samodzielności.

Od trzech lat są organizowane obozy wakacyjne dla młodych diabetyków. W tym roku zorganizowano dwa obozy taneczne dla 46 diabetyków w wieku od 10 do 17 lat w Zagrodzie Kuwasy na Podlasiu. Dzieci były otoczone profesjonalną opieką. Nad bezpieczeństwem uczestników obozów tanecznych czuwała kadra złożona z lekarza, psychologa, pielęgniarki, dietetyczki, wychowawców, trenera tańca nowoczesnego oraz koordynatora.

– W przypadku diabetyków jedną z najważniejszych kwestii jest edukacja i umiejętność radzenia sobie z emocjami. Te dwa elementy pomagają utrzymać prawidłowe wyrównanie cukrzycy – mówi Monika Barnaś, psycholog prowadzący zajęcia w trakcie obozów.

Uczestnicy obozów uczyli się efektywnych metod samokontroli cukrzycy. Poznawali zasady zdrowego odżywania, uczyli się m.in. właściwych nawyków żywieniowych oraz liczenia wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych. Praktyczna nauka odbywała się przy każdym posiłku. Dzieci ważąc produkty samodzielnie oceniały liczbę wymienników oraz zawartość węglowodanów
w potrawach. Uczyły się również, w jaki sposób prawidłowo wymieniać zestaw infuzyjny w pompie insulinowej.

– Pobyt na obozie był nie tylko wspaniałą zabawą, ale również szansą zaznajomienia się
z zagadnieniami związanymi z cukrzycą i możliwościami pompy insulinowej. Córka nabrała pewności siebie, teraz zmienia wkłucia samodzielnie – opowiada mama jednej z uczestniczek wyjazdu.

Codziennie odbywały się zajęcia sportowe i taneczne. Były one doskonałą okazją do nauki dobierania odpowiednich dawek insuliny, na którą przy wzmożonym wysiłku fizycznym zapotrzebowanie jest większe. Psycholog obecny podczas obozu podpowiadał dzieciom, jak na co dzień radzić sobie
z chorobą, pokonywać kolejne etapy i stawać się bardziej samodzielnym. Zajęcia były pomyślane
w taki sposób, aby pokazać uczestnikom różne perspektywy spojrzenia na chorobę oraz wzmocnić wiarę we własne siły.

– Istotnym zadaniem jest przekonanie diabetyka, że cukrzyca to choroba, z którą można normalnie żyć i jeśli stosuje się odpowiednie zasady nie stanowi bariery w życiu. Ważne jest, aby zaakceptować swoją chorobę. Od tego w jaki sposób diabetyk będzie ją traktował, zależy jak będzie żyć – podkreśla Monika Barnaś.

Obóz wakacyjny stwarzał również dzieciom możliwości nawiązania kontaktów z rówieśnikami. Wsparcie psychiczne i wymiana doświadczeń było bardzo ważnym aspektem dla uczestników wyjazdu. Dla wielu, obóz był przełomem, zmieniającym podejście do choroby.

– Atmosfera koloni pomogła mojemu dziecku zarówno zaaklimatyzować się w nowym środowisku, jak
i poradzić sobie z kłopotami i przykrościami, jakie niesie cukrzyca oraz zrozumieć, że cukrzyca nie ogranicza – podsumowuje wyjazd mama Marty.

Informacje dodatkowe:

Cukrzyca staje się chorobą cywilizacyjną. Według International Diabetes Federation liczba osób,
u których w ciągu ostatnich dwudziestu lat rozpoznano cukrzycę wzrosła z 30 do przeszło 246 milionów, co stanowi około 7,3 % populacji świata. Osoby chore na cukrzycę typu 1 stanowią 5-10% wszystkich przypadków cukrzycy na świecie.

W Europie na cukrzycę typu 1 zapada rocznie około 10 000 dzieci do 15 roku życia, a liczba ta z roku na rok się zwiększa. Szacuje się, że w 2010 roku w Polsce będzie 273 000 pacjentów z cukrzycą typu 1, z czego około 90% będą stanowiły dzieci i młodzież. W naszym kraju na cukrzycę choruje ponad dwa miliony osób, co odpowiada ponad 5% populacji, a w okresie ostatnich 15 lat zanotowano aż
3-krotny wzrost liczby zachorowań.

W organizmie chorego komórki trzustki produkujące insulinę są zniszczone, dlatego potrzebuje on insuliny dostarczanej w postaci wstrzyknięć lub za pomocą pompy insulinowej. Aby zapobiegać wahaniom stężenia cukru we krwi oprócz terapii, diabetyk musi prowadzić zdrowy styl życia. Edukacja odgrywa w leczeniu cukrzycy bardzo istotną rolę.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.