Strona domowa > Aktualności > Zmiany w Zaleceniach klinicznych PTD 2018 – badania okulistyczne

Zmiany w Zaleceniach klinicznych PTD 2018 – badania okulistyczne

Istotną zmianą w wytycznych z 2018 r., znacznie wpływającą na praktykę kliniczną, są zalecenia dotyczące przesiewowych badań okulistycznych w kierunku retinopatii cukrzycowej.

Do tej pory polegały one na badaniu okulistycznym za pomocą oftalmoskopu po rozszerzeniu źrenicy i w zasadzie mógł je wykonywać wyłącznie lekarz okulista (z uwagi na konieczność użycia leków do rozszerzenia źrenicy).

Zalecenia kliniczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2018 r. dopuszczają prowadzenie badań przesiewowych również poprzez wykonanie fotografii kolorowej dna oka za pomocą funduskamery przez osobę przeszkoloną (bez dokładnego określenia, kto ma następnie ocenić zdjęcie z funduskamery).

Kolejną istotną zmianą jest częstość badań przesiewowych. U chorych na cukrzycę typu 1, jeżeli w pierwszych 2 latach nie stwierdza się zmian w siatkówce oka, badanie dna oka może być oceniane co 2 lata. U chorych na cukrzycę typu 2 z dobrym wyrównaniem metabolicznym i brakiem zmian na dnie oka – co 3 lata.

Do tej pory okresowe badanie przesiewowe należało wykonać obligatoryjnie raz w roku (a po raz pierwszy [tu nie ma zmian] u chorych na cukrzycę typu 1 w ciągu 5 lat od początku choroby; u chorych na cukrzycę typu 2 – w momencie rozpoznania choroby lub krótko po jej zdiagnozowaniu).

W nowych wytycznych kierowano się zmniejszaniem kosztów leczenia chorych na cukrzycę.

Przestrzeganie tych zaleceń, które mają przede wszystkim charakter przesiewowy, nawet kilkakrotnie zmniejsza ryzyko ślepoty z powodu cukrzycy.

Częstość badania okulistycznego w szczegółowych sytuacjach klinicznych nie uległa zmianom.

Ponadto w rozdziale 19. dotyczącym cukrzycowej choroby oczu usystematyzowano rekomendacje w zależności od siły dowodów naukowych (najważniejsze nowe stwierdzenia: optymalizacja kontroli glikemii, ciśnienia tętniczego oraz lipemii zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji retinopatii cukrzycowej.  Fotokoagulacja laserowa redukuje ryzyko utraty wzroku u chorych z retinopatią proliferacyjną doszklistkowe iniekcje anty-VEGF u chorych z obrzękiem plamki mogą poprawić widzenie oraz dodano piśmiennictwo (na podstawie którego opierają się wytyczne).

diabetologia.mp.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.