Strona domowa > Aktualności > Cukrzyca a stan zębów

Cukrzyca a stan zębów

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna na co dzień. W przypadku cukrzycy należy szczególnie zwrócić na nią uwagę. Warto wiedzieć, jak dbać o zęby w cukrzycy. Odpowiednia dbałość o stan uzębienia pozwoli uniknąć wystąpienia chorób, powikłań, a także protez i ewentualnych zabiegów stomatologicznych.

Zgodnie z zaleceniami, które dotyczą również i cukrzyków, zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej po każdym posiłku. Ze względu na wrażliwe dziąsła u większości diabetyków polecana jest szczoteczka o miękkim włosiu i zaokrąglonych końcach. Podczas szczotkowania można delikatnie masować dziąsła, by poprawić ich ukrwienie. Należy pamiętać o systematycznej wymianie szczoteczki – najlepiej co 3 miesiące. Jednocześnie warto oprócz szczotkowania zębów włączyć regularne ich nitkowanie. Umożliwia to skuteczniejsze usunięcie płytki nazębnej.

Oprócz codziennego dbania o higienę zębów konieczne są regularne wizyty u stomatologa. W przypadku diabetyków zaleca się, by odbywały się one co 3 miesiące. Aby kompleksowo dbać o stan zębów, należy również przestrzegać diety oraz unikać palenia papierosów.

Wielu diabetyków boryka się z problemem suchości w ustach. W przebiegu cukrzycy ilość produkowanej śliny może zmaleć. Z kolei jej mała ilość prowadzi nie tylko do suchości w ustach, ale również do pieczenia, problemów z przełykaniem, podatności na uszkodzenia nabłonka, zapalenia języka i warg czy rozwoju próchnicy lub pleśniawek. Niewyregulowana cukrzyca może być przyczyną wczesnej utraty zębów. Protezy częściowe lub całkowite są powszechne wśród diabetyków. Z tego względu profilaktyka i świadomość, jak dbać o zęby w cukrzycy jest niezwykle ważna.

Zmiany chorobowe u cukrzyków występują z podobną częstotliwością, co u osób zdrowych, jednak cukrzyca ma wpływ na ich przebieg. W związku z wahaniami cukru we krwi znacznie wolniej goją się bowiem wszelkie ranki i uszkodzenia. Jednocześnie zwiększa się ryzyko zakażenia lub wystąpienia zmian ropnych. Jest to o tyle niebezpieczne, że bakterie z jamy ustnej mogą wraz z krwią przedostać się do innych części organizmu. Może być to przyczyną zapaleń w miejscach znacznie oddalonych od jamy ustnej. Zapalenie zaś może niekorzystnie wpływać na przebieg cukrzycy.

Ważnym elementem profilaktyki są – jak wspomniano – regularne wizyty u stomatologa. Pozwolą na bieżąco kontrolować stan zębów i jamy ustnej. Wcześniejsze zdiagnozowanie ewentualnego problemu ułatwi i skróci leczenie. W przypadku każdej wizyty należy poinformować lekarza o cukrzycy oraz stosowanym leczeniu. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest uregulowana glikemia. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu. W przypadku wątpliwości, braku leczenia lub nieuregulowanych stężeń cukru lekarz stomatolog może odmówić wykonania zabiegu. Do gabinetu możesz zabrać swój glukometr. Glukometr VivaChek™ Ino Smart pozwoli Ci szybko i przejrzyście pokazać swoje wyniki pomiarów glikemii. Ułatwi to decyzję o wykonaniu zabiegu.

Literatura:

Knecht M.C. et al.: Self-efficacy as a common variable in oral health behaviour and diabetes adherence. Eur J Oral Sci 1999; 107: 89-96.
Kurantowska A., Bieniek E.: Zmiany w jamie ustnej u chorych na cukrzycę insulinozależną. Dent. Med. Probl. 2004; 41(1): 113-118.
Löe H.: Periodontal disease: the sixth complication of diabetes mellitus. Diabetes Care 1993; 16: 329-334.
Łuczaj-Cepowicz E., Milewska R.: Ocena stanu narządu żucia u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych z cukrzycą insulinozależną (typu 1). Nowa Stomatol. 2003; 3: 120-124.
Łuczaj-Cepowicz E., Milewska R.: Struktura potrzeb w zakresie leczenia próchnicy zębów i jej powikłań u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych z cukrzycą typu 1. Nowa Stomatol. 2003; 4: 180-184.
Mealey B.L.: Periodontal disease and diabetes: A two-way street. J Am Dent Assoc 2006; 137: 26-31.
Miko S. et al.: Dental caries and adolescents with type 1 diabetes. Br. Dent. J. 2010; 208(6): E12, https://doi.org/10.1038/ sj.bdj.2010.290.
Ponte E. et al.: Diabetes mellitus and oral diseases. Acta Diabetol 2001; 38: 57-62.
Stawicka R., Górska R.: Choroba przyzębia a cukrzyca. Stomat Współcz 1999; 6: 42-44.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.