Strona domowa > Artykuly > Jak przyrządzać optymalne posiłki, przy których cofa się cukrzyca

Jak przyrządzać optymalne posiłki, przy których cofa się cukrzyca

Poleć artykuł

Przyrządzanie optymalnych posiłków to inaczej przekształcanie potraw tradycyjnych w optymalne. Zgodnie z definicją dr Jana Kwaśniewskiego posiłki optymalne dostarczają organizmowi wszystkie składniki pokarmowe tj białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały we właściwych ilościach (DIETA OPTYMALNA NOWA, str.130).

Przy optymalnym zaopatrzeniu organizmu w składniki pokarmowe przemiana materii przestawia się na prawidłowe tory, co sprzyja cofaniu się chorób. Sposób żywienia dr Jan Kwaśniewski nazywa instrukcją obsługi organizmu. Istotną cechą żywienia optymalnego są odpowiednie proporcje między białkiem, tłuszczem i węglowodanami w jadłospisach. Złotą proporcję zapisuje się B : T : W ma się jak 1 : 2,5-3,5 : 0,8. Oznacza to, że w posiłkach na 1 gram białka powinno przypadać około 3 gramy tłuszczu (2,5-3,5). Liczymy też tłuszcz zawarty w produktach białkowych jak jajka, mięso, wędliny, ryby, sery.

Dr Jan Kwaśniewski radzi, aby na początku żywienia optymalnego ustalać proporcję tylko między białkiem i tłuszczem, a węglowodany liczyć oddzielnie i dbać, aby było ich 50 g – 70 g dziennie, zależnie od wzrostu, wieku, aktywności, stanu zdrowia. Pilnujemy zatem, aby na 1 gram białka w posiłkach przypadało około 3 gramy tłuszczu i jeżeli zjadamy 3 posilki dziennie to każdy powinien zawierać około 15 g – 20 g węglowodanów. Dobowa ilość białka w jadłospisach optymalnych zgodna jest z ustaleniami naukowców-autorów VI wydania BIOCHEMII HARPERA. Cytuję:"Badania nad równowagą azotową wykazały, że przeciętne dzienne zapotrzebowanie na białko u osób dorosłych wynosi 0,6 g/kg masy ciała (w indywidualnych przypadkach może dochodzić do 0,75 g/kg masy ciała).

Tak więc dobowe zapotrzebowanie na białko u osób dorosłych wynosi 50 g". Z praktyki wiadomo, że dla niektórych osób zwłaszcza starszych i niewysokich, proponowane jadłospisy z 50 g białka dziennie są zbyt obfite. Zaleca się wtedy zgodnie z radą dr Jana Kwaśniewskiego "jeść do syta", bez przejadania się. Dr Jan Kwaśniewski radzi też, aby praktyczną naukę żywienia optymalnego zacząć od sporządzenia podręcznych tabelek z zawartością składników pokarmowych i zawieszenia ich w kuchni na widocznym miejscu. Tabelki znakomicie pomagają w rozpoznaniu wartości odżywczej poszczególnych produktów żywnościowych.

Np. dwukrotne spojrzenie na jajka w tabelce pozwala zapamiętać, że w 2 niedużych jajkach (100 g produktu) występuje 12,9 g białka, 11,7 g tłuszczu i 0,6 g węglowodanów. Sposób wyliczania ilości białka, tłuszcu i węglowodanów w prostym posiłku przedstawiony jest w poradniku "Co każdy z nas powinien wiedzieć o żywieniu optymalnym". W poradniku zamieszczone są też podręczne tabelki z wykazem białka, tłuszczu i węglowodanów w produktach spożywczych. Liczenie składników pokarmowych i ustalanie proporcji między składnikami ma miejsce tylko na początku żywienia optymalnego, później wiemy to już "z pamięci" Nauka żywienia optymalnego to rodzaj wyzwania, ale warto podjąć takie wyzwanie, jeżeli nagrodą jest odzyskanie zdrowia. Ze szkoły wynosimy mało wiedzy o żywieniu i żywności, zatem pozostaje nam wiedzę te zdobywać, poszerzać, uzupelniać. Model żywienia, przy którym cofają się choroby, to niesłychanie interesujaca sprawa…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.