Strona domowa > Artykuly > Internetowe Konto Pacjenta IKP

Internetowe Konto Pacjenta IKP

Poleć artykuł

Już od maja krakowscy diabetycy będą korzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Prototyp IKP posłuży do stworzenia w przyszłości ogólnopolskiej wersji systemu, który udostępni pacjentowi jego własną dokumentację medyczną za pośrednictwem Internetu.


 

W Internetowym Koncie Pacjenta znajdzie się pełna, na bieżąco aktualizowana wiedza o zdrowiu pacjenta, historii jego chorób, wyników badań. Elektroniczne konto pacjenta ma docelowo pełnić rolę
systemu wymiany danych medycznych między pacjentem i lekarzami. Ma zastąpić papierowe recepty, zwolnienia lekarskie czy karty pacjentów. Pozwoli na szybkie i łatwe gromadzenie w jednym miejscu
wszystkich informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta, rozproszonych dotychczas po różnych przychodniach, szpitalach czy prywatnych gabinetach lekarskich.

Zbliża się rewolucja

Powszechnie dostępne IKP ma być pierwszym etapem globalnej informatyzacji polskiej służby zdrowia. IKP stanowi część większego projektu budowy- „Elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych”. Platforma będzie jednym z największych systemów informatycznych funkcjonujących w Europie. Budżet zarezerwowany na jej realizację wynosi 360 mln zł! Zamówienie w 85% finansowane jest ze środków unijnych.

Prototyp dla Krakowa

Prace nad koncepcją IKP prowadzi Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Jednostka, którą powołało Ministerstwo Zdrowia do koordynacji informatyzacji systemu ochrony zdrowia. Planowo, ogólnopolski program IKP ruszy już w 2014 roku, a do 2017 roku obejmie wszystkie placówki medyczne w kraju! Obecnie trwają przetargi na wykonanie projektu, natomiast w Krakowie intensywne przygotowania do wdrożenia systemu prototypowego. Z prototypu skorzystają diabetycy leczący się na terenie Krakowa oraz lekarze sprawujący nad nimi opiekę. W sierpniu zakończy się 3- miesięczny program prototypowy i wówczas CSIOZ przeanalizuje zebrane informacje, a pozyskane doświadczenia i wyciągnięte wnioski wykorzysta przy tworzeniu rozwiązania ogólnopolskiego.
Pacjent przede wszystkim!

W nowym systemie to pacjent znajdzie się na pierwszym miejscu. To on będzie właścicielem swojego konta i całej jego zawartości. To on zdecyduje, które z danych udostępni lekarzowi. Po zalogowaniu na swoje konto za pośrednictwem przeglądarki internetowej będzie mieć swobodny dostęp do całej swojej dokumentacji medycznej takiej jak skierowania, orzeczenia, zaświadczenia czy karty leczenia szpitalnego. Będzie mógł również wprowadzać własne notatki czy wyniki pomiarów np. ciśnienia lub temperatury. Papierowe recepty, z którymi teraz wybieramy się do apteki znikną, a ich miejsce zajmie e-recepta. SMS lub e-mail przypomni o zaplanowanej wizycie lekarskiej lub godzinie przyjęcia lekarstwa. IKP umożliwi także komunikację z lekarzem za pomocą wiadomości wysyłanych wewnątrz systemu. Każdy pacjent, posiadając dostęp do wszystkich wyników badań, będzie mógł samodzielnie
kontrolować swój stan zdrowia.

Informacje pod kontrolą

Pewne obawy może budzić kwestia bezpieczeństwa gromadzonych danych. CSIOZ istotną część środków finansowych przeznaczonych na informatyzację ochrony zdrowia poświęci więc na odpowiednie zabezpieczenie systemu, podobne do tych, które stosuje się w bankowości elektronicznej. Pomimo tych wątpliwości, sonda przeprowadzona na portalu „Dziennik Internautów” wskazuje na wysokie zaufanie wśród pacjentów do IKP. Aż 81,8% respondentów uważa, że IKP zda
egzamin i sprawdzi się w praktyce.

Podpowie, ostrzeże

Dzięki IKP lekarze będą mieć wgląd do udostępnionych przez pacjenta jego danych medycznych bez względu na czas i miejsce przebywania. Będą mogli śledzić historię choroby pacjenta oraz sprawdzać, z jakich lekarstw korzysta. System, w docelowej wersji – bardziej rozbudowanej od prototypu, zaproponuje tańszy lek zamienny, poinformuje o dopłatach do lekarstw lub ostrzeże przed potencjalną reakcją alergiczną na dany farmaceutyk.

Dobry, bo sprawdzony
System elektronicznego dostępu do własnej dokumentacji medycznej cieszy się popularnością
w wielu krajach Europy, m.in. w Danii, Niemczech, Hiszpanii i Czechach. Duńczycy za pośrednictwem portalu internetowego rejestrują się do lekarza, zamawiają lekarstwa i odnawiają recepty. W Niemczech ponad połowa lekarzy posiada dostęp on-line do dokumentacji medycznej. Czesi z powodzeniem korzystają z dostępu do elektronicznej bazy medycznej od 2008 roku. Stworzenie Internetowego Konta Pacjenta to tylko jeden z etapów procesu informatyzacji polskiej służby zdrowia. Dla pełnego efektu musimy poczekać na ukończenie wszystkich faz tego projektu. Jednak doświadczenia zebrane w krajach sąsiednich potwierdzają, że tego typu system pozwala na znaczne oszczędności, a co najważniejsze – podniesienie jakości leczenia.

Więcej informacji o prototypie Internetowego Konta Pacjenta na www.ikp.gov.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.