Strona domowa > Artykuly > W Polsce jest ok. 2,5 mln chorych na cukrzycę

W Polsce jest ok. 2,5 mln chorych na cukrzycę

Poleć artykuł

Blisko 2 mln osób w ubiegłym roku było leczonych w Polsce na cukrzycę, kolejne 0,5 mln nie wie, że choruje – poinformował prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) prof. Leszek Czupryniak.

 

Prof. Czupryniak głosił podczas jednej z debat w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego,że w kraju brakuje wiedzy o tej groźnej chorobie i odpowiedniej edukacji na temat tego, że otyłość to poważne zagrożenie, a aktywność fizyczna jest konieczna.

Ekspert tłumaczył bardzo obrazowo związek cukrzycy z otyłością. W ogóle nie powinniśmy jeść słodyczy, jeśli nie jesteśmy aktywni i nie spalamy takiej ilości kalorii. To energia, którą trzeba natychmiast spalić. Jeśli spożywamy batoniki przed komputerem i nie spalamy ich, organizm zamienia tę energię na tłuszcz i odkłada na "gorsze " czasy, które teraz nie nadchodzą, gdyż ciągle dorzucamy nową porcję energii. Jeżeli nadwaga rozwinie się u osoby, która nie jest w stanie naprodukować wystarczająco dużo insuliny, to mamy cukrzycę”.

Prof. Czupryniak podkreślał,ze w Polsce choruje nie tylko ogromna grupa pacjentów, ale również "chory "i nie wydolny jest nasz system opieki i walki z tą chorobą. Lekarzy diabetologów praktykuje ok. 700 a powinno być co najmniej 2 razy więcej. Trudności w dostępie do leczenia powoduje też fakt, że świadczenia – zarówno w poradniach, jak i szpitalach – nie są wysoko wyceniane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W efekcie dyrektorzy placówek nie rozwijają takiej działalności.

Inny problem to brak refundacji nowoczesnych leków. Wszelkie nowe terapie, które się pojawiają są nierefundowane. Ministerstwo zdrowia z ogromnym oporem zabiera się do tego problemu, boi się kosztów refundacji dla tak dużej liczby chorych.
Jak podkreśla ekspert diabetologii – cukrzyca przez długi czas nie daje żadnych objawów, narastają powoli, można je łatwo zlekceważyć, nie zauważyć. To dyskretny wzrost pragnienia, niewielka utrata masy ciała, zwiększona senność czy zmęczenie. Wykrywana jest wtedy, gdy pojawią się poważne powikłania, jak choroby układu krążenia, niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka i nerwów obwodowych czy zespół stopy cukrzycowej (tj. zaburzenia czucia, które zwiększają ryzyko powstawania trudno gojących się ran na stopach, mogących prowadzić do amputacji). Większość, ok. 85 proc. przypadków choroby stanowi cukrzyca typu 2.

źródło: http://www.studentnews.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.