Strona domowa > Artykuly > Stan przedcukrzycowy pogarsza sprawność intelektualną

Stan przedcukrzycowy pogarsza sprawność intelektualną

Poleć artykuł
U osób, które mają stan przedcukrzycowy, czyli zaburzenia w metabolizmie glukozy poprzedzające rozwój cukrzycy typu 2, często dochodzi do spadku sprawności intelektualnej – wskazuje analiza brytyjskiej badaczki, o której informuje serwis EurekAlert.

Dr Louise Dye z Uniwersytetu w Leeds zaprezentowała jej wyniki podczas dorocznego spotkania i ekspozycji amerykańskiego Instytutu Technologii Żywności, który w dniach 13-16 lipca odbywał się w Chicago.

Dotychczasowe badania wskazywały, że cukrzyca może powodować pogorszenie sprawności intelektualnej. Naukowcy uważają, że w największym stopniu odpowiadają za to stany tzw. hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, które mogą wystąpić w związku ze stosowaniem leków przeciwcukrzycowych, a przede wszystkim insuliny. Zbyt duży spadek poziomu glukozy jest bowiem niebezpieczny dla mózgu, zwłaszcza dla hipokampa, struktury mózgu, która reguluje m.in. zapamiętywanie.

Po przeanalizowaniu wyników 31 wcześniejszych badań dr Louise Dye doszła do wniosku, że spadek sprawności intelektualnej obserwuje się już u osób z zaburzeniami w metabolizmie glukozy określanymi jako stan przedcukrzycowy. Rozwija się on w efekcie zmniejszenia się wrażliwości tkanek organizmu na insulinę, która reguluje metabolizm glukozy we krwi. Zjawisko to określa się mianem insulinooporności.

W jednym z badań przeprowadzonym w grupie kobiet w średnim wieku i ogólnie w dobrym stanie zdrowia zaobserwowano, że te, które miały stan przedcukrzycowy uzyskiwały gorsze wyniki w 12 na 27 testów sprawdzających funkcje poznawcze. Były to m.in.: test na rozpoznawanie słów, test oceniający tzw. pamięć deklaratywną (jeden z rodzajów pamięci długotrwałej), test na pamięć przestrzenną.

,,U pań z zaburzoną tolerancją glukozy odnotowano znacznie gorsze wyniki. Według mnie jest to coś w rodzaju tykającej bomby. (…) Gdy rozwinie się u nich cukrzyca typu 2, spadek sprawności umysłowej będzie znacznie bardziej widoczny” – powiedziała dr Dye.

Zaznaczyła, że odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna mogą pomóc w przywróceniu tolerancji glukozy i prawidłowych funkcji poznawczych u osób zagrożonych cukrzycą typu 2.

Badaczka przytoczyła wyniki japońskiego badania z 2009 r., które prowadzono wśród 129 seniorów w wieku 80 lat i więcej. W grupie tej 55 osób miało stan przedcukrzycowy lub cukrzycę typu 2.

Wszyscy mieli wprowadzić zmiany do stylu życia, które polegały na zwiększeniu spożycia błonnika roślinnego do ponad 30 gramów na dzień oraz wykonywaniu ćwiczeń fizycznych od dwóch do czterech razy tygodniowo. Dzięki temu w ciągu dwóch lat sprawność umysłowa osób z zaburzeniami metabolizmu glukozy poprawiła się.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, stan przedcukrzycowy stwierdza się, gdy pacjent ma nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (tj. 100-125 miligramów na decylitr krwi) lub nieprawidłową tolerancję glukozy, którą ocenia się w 120 minucie po spożyciu 75 gram glukozy (140-199 mg/dl).

Może on w ciągu kilku lat przerodzić się w cukrzycę typu 2. Badania wskazują jednak, że dzięki wprowadzeniu zmian w stylu życia, jak odchudzenie się, regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych i zmniejszenie kaloryczności diety, można temu całkowicie zapobiec. (PAP)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.