Strona domowa > Porady > Zapobiegaj cukrzycy

Zapobiegaj cukrzycy

Poleć artykuł

Lekarze nazywają cukrzycę epidemią. A to dlatego, że w zatrważającym tempie rośnie liczba cierpiących na tę chorobę. Oto, co możesz zrobić, by na nią nie zachorować

 

Ta podstępna choroba dotyka ponad 2,5 miliona Polaków. Lekarze mówią już o epidemii. Powód? Przede wszystkim nieodpowiedni tryb życia. Niestety, na cukrzycę zapadają coraz młodsze osoby.

Diabetolodzy rozróżniają cukrzycę typu I oraz typu II. Ta pierwsza stanowi ok. 10 proc. wszystkich zachorowań. Atakuje głównie osoby, które nie ukończyły jeszcze 30 lat. Jej przyczyną jest uszkodzenie komórek trzustki odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny, najczęściej spowodowane infekcją wirusową (np. świnką). Natomiast cukrzyca typu II dopada głównie osoby po pięćdziesiątce. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 2,5 miliona Polaków, a ponad 1,5 miliona jest zagrożonych tym schorzeniem. Cukrzyca typu II to choroba cywilizacyjna, przewlekła i niestety nieuleczalna. Główną przyczyną jej powstawania jest niezdrowa dieta, obfitująca w cukier i tłuszcz. Wciąż obniża się wiek, w którym ta podstępna choroba atakuje. Jeszcze ok. 10-15 lat temu było to typowe schorzenie osób starszych. Obecnie coraz częściej na cukrzycę typu II zapadają całkiem młodzi ludzie w wieku 35-40 lat.

Wróg atakuje powoli

Wielu cukrzyków w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Cukrzyca przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Zdarza się, że chory trafia do lekarza dopiero po ok. 10 latach od zachorowania! Wtedy choroba jest już zaawansowana i może prowadzić do powikłań, między innymi do ślepoty (retinopatii) czy stopy cukrzycowej, grożącej amputacją. Zdiagnozować chorobę można bardzo łatwo. Wystarczy zbadać poziom cukru we krwi. Można to zrobić samodzielnie za pomocą glukometru albo w przychodni. Warunek jest jeden – podczas badania trzeba być na czczo (od ostatniego posiłku musi upłynąć co najmniej 8 godzin).

Lepiej zapobiegać

Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią do wieku i wzrostu wagę. Cukrzyca bardzo często dotyka osoby otyłe. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Unikaj słodkości, fast foodów oraz tłustych i słonych potraw, jedz za to warzywa, owoce, ryby i drób oraz pieczywo razowe. Regularnie ćwicz. Tylko taki ruch poprawia ukrwienie. Równie ważne jest badanie i pilnowanie ciśnienia oraz kondycji żył i tętnic. Dlaczego? Cukrzyca lubi atakować osoby cierpiące na nadciśnienie i miażdżycę. Czujni powinni być też wszysycy ci, u których w rodzinie występowała cukrzyca.

Tych objawów nie lekceważ
– wzmożone pragnienie i apetyt
– osłabienie, senność
– rozdrażnienie
– częste oddawanie moczu
– nieuzasadnione tycie lub chudnięcie

Autor: OZ/Źródło: Super Express

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.